آموزش رایگان فارکس از مبتدی تا پیشرفته (100% رایگان)

طبقه‌بندی شده

آموزش رایگان فارکس

بروزرسانی هفتگی

آموزش رایگان فارکس 0 تا 100
آموزش مقدماتی فارکس

آموزش مبانی فارکس کاملا رایگان

در ابتدا میبایست مبانی و مفاهیم اولیه حوزه فارکس را به درستی درک کنیم.

آشنایی اولیه با فارکس

تا به حال به سفر خارج از کشور رفته اید؟ قبل از ورود به کشور مقصد باید پول خود را به اصطلاح چنج کنید. یعنی ریال خود را بفروشید و برای مثال یورو بخرید. پس از سپری کردن تعطیلات خود و هنگام بازگشت به ایران, احتمالا مقداری یورو برایتان باقی مانده است. وقتی برای تبدیل آن به ریال اقدام می کنید متوجه می شوید که نرخ یورو نسبت به ریال کمی کاهش یافته! در اینجا احساس می کنید که سود کرده اید و به دلیل نوسان قیمت ریال بیشتری بدست آورده اید.
خب تبریک می گوییم, شما وارد دنیای فارکس شده اید!
دنیایی که اکنون قدم در آن گذاشته اید لقب “بزرگترین بازار مالی جهان” را به دوش می کشد. پس برای بقا در این محیط پهناور و  پر رمز و راز, باید کاملا هشیارانه دانش خود درباره فارکس را افزایش بدهید.

در فارکس کالای فیزیکی خرید و فروش نمی شود. تمام داستان درباره پول است! شما وقتی فکر می کنید که به دلایل اقتصادی یا هر دلیل دیگری ارزش پول یک کشور نسبت به پول کشور دیگری افزایش می یابد, شما اقدام به خرید آن می کنید. در حالت برعکس, اگر فکر می کنید ارزش آن پول (مثلا یورو) در برابر واحد دیگری از پول مانند دلار کاهش می یابد, آن را می فروشید! اینجاست که باید با منطق دوطرفه بازار آشنا شوید. در ادامه به طور کامل درباره دوطرفه بودن بازار فارکس صحبت می کنیم. به طور کلی، تبادل یک ارز در مقابل ارزهای دیگر، بازتابی از وضعیت اقتصاد آن کشور در مقایسه با اقتصاد کشورهای دیگر است.

پس از جنگ جهانی دوم, 700 نماینده از کشورهای مختلف در شهر برتون وودز گرد هم آمدند تا نظام پولی جدیدی بنیانگذاری کنند. نتیجه جلسه این بود که هر انس طلا مقدار ثابت 35 دلار آمریکا باشد. ارزش سایر ارزها نیز نسبت به نرخ دلار عدد ثابتی مشخص شد.
این قانون تا سال 1971 پابرجا بود تا اینکه رئیس جمهور وقت آمریکا, ریچارد نیکسون، به صورت یک طرفه ارتباط دلار آمریکا با طلا را مختومه خواند و در نتیجه واحد پول دلار به یک ارز شناور تبدیل شد. سایر ارزها که در گذشته نسبت به یکدیگر ارزش ثابتی داشتند، ارزش شناوری پیدا کردند و اینگونه بازار فارکس یا همان foreign exchange متولد شد.
درباره شناوریدر بازار در ادامه آموزش رایگان فارکس به صورت کامل توضیح خواهیم داد.

قیمت فروش قیمتی است که بازار حاضر به خرید از شما در آن باشد. در این قیمت، معامله گر می تواند ارز پایه را به فروش برساند. قیمت خرید قیمتی است که در آن بازار حاضر به فروش جفت ارز خاصی به شما است. در این قیمت، می توانید ارز پایه را خریداری کنید. به قیمت خرید در پلتفرم معاملاتی فارکس Ask و به قیمت فروش Bid گفته می شود.

برای مثال جفت ارز EUR/USD را در نظر بگیرید. یورو ارز پایه است. هنگام کاهش قیمت یورو یعنی زمانی که نمودار این ارز نزولی می شود، شما می توانید پوزیشن سل (sell) بگیرید. یعنی در واقع با کاهش قیمت یورو، دلار درحال تقویت شدن است. پس موقعیت معاملاتی فروش روی این جفت ارز مانند این است که شما در مقابل یورو دلار خریده اید. پس در کاهش قیمت می توانید همانند صعود، کسب سود کنید.

همانطور که قبلا گفته شد، فارکس یک بازار غیر متمرکز است و تعیین قیمت در آن توسط معامله گران از سراسر دنیا کاملا بر اساس سیستم عرضه و تقاضا اجرا می شود. گرچه بازیگران بزرگی از جمله بانک ها در فارکس می توانند تاثیرگذار باشند، اما با توجه به حجم معاملات بسیار زیاد این بازار مالی، همچنان با تقریب خوبی می توان به غیرمتمرکز بودن آن اعتماد کرد.

بسته به تایم معاملاتی که برای ترید انتخاب کرده اید, نمودار شما هماهنگ با آن تایم معاملاتی خواهد بود. برای مثال در تایم روزانه, نمودار جفت ارز مورد نظر برای هر روز, بازه قیمتی که نوسان شده است را نشان می دهد. همچنین قیمتی که در ابتدای روز معاملاتی باز شده و در پایان آن روز بسته شده را نشان می دهد.

بازار فیوچرز (Futures)

بازار فیوچرز در ابتدا برای پوشش ریسک به وجود آمد. فرض کنید شما یک تولید کننده هستید و مدام در حال فکر کردن به این که در آینده برای محصولم مشتری می توانم پیدا کنم یا خیر؟ قیمت محصول من در آینده افزایش پیدا می کند یا کاهش؟ پس موقعیت بسیار عالی برای شما این است که قبل از اینکه محصولتان را تولید کرده باشید، آن را با قیمتی مناسب پیش فروش کنید. این فلسفه شکل گیری بازار فیوچرز است و در ادامه آموزش رایگان فارکس بیشتر با آن آشنا خواهیم شد.

در این نوع معاملات خریدار و فروشنده توافق می کنند که در تاریخی مشخص و با قیمتی معین، محصولی را معامله کنند. در ابعاد دیگری از این بازار، افراد فقط قراردادها را خرید و فروش می نمایند. برای مثال شما قرارداد خرید 10 بشکه نفت به ارزش هر واحد 50 دلار را در اختیار دارید. قیمت نفت افزایش پیدا می کند و به بشکه ای 60 دلار می رسد. شما می توانید این قرارداد را به شخص دیگری بفروشید و سود کنید. آن شخص هم می تواند قرارداد را خرید و فروش کند یا در زمان مقرر نفت تحویل بگیرد.

اهرم یا لوریج (Leverage) در فارکس

اهرم بخشی اساسی در معاملات نوین است و اگر به درستی از آن استفاده شود ابزار ارزشمندی برای معامله گران خواهد بود. می توانید از اهرم ها برای بهره گیری از سود بزرگ در تغییرات کوچک قیمت استفاده کنید. از سرمایه‌تان بطور مؤثرتری استفاده کنید! توضیحات زیر به شما کمک می کند تا از اهرم معاملاتی خود بیشترین بهره را ببرید. ما در آموزش رایگان فارکس توضیح می دهیم که اهرم چگونه کار می کند، چه زمانی باید از آن استفاده شود و چگونه ریسک خود را محدود کنید.

با استفاده از اهرم می توانید برای معاملات خود از بروکر پول قرض بگیرید. یعنی فرض کنید شما می خواهید 1000 دلار معامله کنید. با اهرم 1:1000 تنها به 1 دلار سرمایه نیاز دارید! 999 دلار دیگر را بروکر به شما قرض می دهد تا با این پول کار کنید سود کسب کنید. عالیست؟ صبر کنید. هنوز روی دیگر سکه باقیست! اگر شما در این معامله ضرر کنید چه؟ بروکر ضرر خود را از سرمایه اولیه شما برمیدارد. پس باید در استفاده از اهرم کاملا دقت کنید.
اجازه بدهید این مثال را به روشی دیگر برایتان توضیح دهیم:
فرض کنید می خواهید 1000 سهم از یک شرکت را با قیمت هر سهم به ارزش 1 دلار خریداری کنید. برای وارد شدن به یک معامله متعارف از طریق یک کارگزار سهام، باید 1000 دلار بپردازید. تمام هزینه های اضافی دیگر مانند کمیسیون در این مثال در نظر گرفته نشده است. حال شما در بروکر با استفاده از لوریج 1:1000 با 1 دلار می توانید 1000 سهم از آن شرکت را معامله کنید. اگر قیمت سهام شرکت 20 سنت افزایش یابد، ارزش هر سهم شما 1.20 دلار خواهد بود. اکنون معامله خود را ببندید، بر اساس 1000 سهمی که در ابتدا خریداری کرده اید، 200 دلار سود خواهید داشت! (حواستان به آن روی دیگر این سکه نیز باشد که ممکن است 200 دلار ضرر کنید!)

 • حتما حتما در معاملات خود استاپ لاس قرار دهید.
 • حجم را رعایت کنید!
 • به stop loss خود پایبند باشید.
 • قطعا استفاده از اهرم مانند یک شمشیر دولبه است. بسیار هوشیار باشید!

به شرطی که درک کنید چگونه از اهرم استفاده کنید، می تواند برای شما بسیار سودآور باشد. در اینجا به برخی از مزایای آن اشاره می کنیم:

بازده بالا در مقایسه با دپوزیت شما. (دپوزیت مقدار پولی است که به حساب معاملاتی خود واریز می کنید) تنها کاری که باید انجام دهید این است که بخش کوچکی از ارزش معامله خود را بپردازید تا سود کل آن معامله را داشته باشید. از آنجایی که هنگام معامله دارایی های اهرمی مانند CFD، سود بر اساس ارزش کل موقعیت محاسبه می شود، اهرم می تواند سود شما را در معاملات موفق در مقایسه با دپوزیت افزایش دهد، اما ضرر شما نیز اگر بازار مخالف باشد، بیشتر خواهد بود.

استفاده از معاملات اهرمی فرصتی را در اختیار شما می گذارد که در بازارهای سنتی مانند سهام، اصلا قابل تصور نیست. با استفاده منطقی از لوریج حداکثر بازدهی را برای سرمایه گذاری خود رقم بزنید. همچنین در بازار فارکس شما قادر خواهید بود به صورت 24 ساعته به معاملات اهرمی دسترسی داشته باشید.

زیان بالا در مقایسه با سرمایه شما. استفاده از اهرم باعث زیان و همچنین سود بالا در مقایسه با سپرده می شود. از آنجایی که سپرده اولیه شما در مقایسه با ارزش واقعی معامله به میزان قابل توجهی کمتر است. به راحتی می توان فراموش کرد که واقعاً چه مقدار از سرمایه شما در معرض خطر است. سرمایه گذاران خرد نمی توانند بیش از سرمایه موجود در حساب خود ضرر کنند. با این حال، همیشه باید معامله خود را به طور کامل در نظر بگیرید، از جمله ارزش کامل و ضرر احتمالی آن. یک مدیریت ریسک پیچیده برای ترید اهرمی ضروری است.

هزینه های تامین مالی در معاملات اهرمی، وجوهی را به شما قرض می دهد تا بتوانید یک موقعیت کامل را بر اساس سپرده خود باز کنید. اگر بخواهید این موقعیت را یک شبه نگه دارید، هزینه کمی برای پوشش هزینه این خدمات دریافت می شود.

پیشنهاد می کنیم اگر در شروع کار هستید، از نسبت لوریج یا اهرمی پایینی استفاده کنید تا از زیان های احتمالی آینده جلوگیری شود.

ریسک در فارکس (Risk)

نوسانات در بازار فارکس فرصت های زیادی را برای کسب سود در اختیار ما قرار می دهند، اما ریسک زیادی با خود به دنبال دارند. در ادامه آموزش رایگان فارکس در مورد ریسک موجود در معاملات و نحوه مقابله با آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

با مدیریت ریسک در فارکس می توانید یک سری قوانین و اقدامات را اجرا کنید تا مطوئن شوید که تأثیر منفی معاملات فارکس قابل کنترل است. یک استراتژی موثر، نیاز به برنامه ریزی دقیق از همان ابتدای کار دارد، زیرا بهتر است قبل از شروع معامله، یک برنامه مدیریت ریسک داشته باشید.

هر معامله ای باید برای ریسکی که بر روی سرمایه خود می پذیرید، نتیجه دهد. به عنوان یک قانون برای موفقیت به یاد داشته باشید، همیشه باید سود شما بیشتر از ضرر شما باشد تا در بلندمدت درآمد کسب کنید، حتی اگر در تعدادی معامله ضرر کنید. به عنوان بخشی از برنامه معاملاتی فارکس خود، باید نسبت ریسک به ریوارد خود را برای تضمین سود مستمر در بلندمدت, رعایت کنید.
برای یافتن نسبت، مقدار پولی را که در معامله فارکس در معرض خطر قرار می دهید با سود احتمالی مقایسه کنید. به عنوان مثال، اگر حداکثر ضرر (ریسک) بالقوه یک معامله 200 یورو و حداکثر سود بالقوه 600 یورو باشد، نسبت ریسک به پاداش 1 به 3 است. بنابراین اگر ده معامله با این نسبت انجام داده باشید و فقط 3 تای آن موفقیت آمیز بوده باشند و 7 تای دیگر با ضرر بسته شده باشند، شما هنوز 400 یورو سود کرده اید!

مارجین (Margin)

مارجین مقدار مورد نیاز برای باز کردن و حفظ یک موقعیت معاملاتی اهرمی است. این تفاوت بین ارزش کامل موقعیت شما و سرمایه ایست که توسط یک کارگزار یا ارائه دهنده اهرم در اختیار شما قرار می گیرد.
دو نوع مختلف مارجین وجود دارد که باید در معاملات شما در نظر گرفته شود: مارجین ورودی و مارجین نگهداری. حاشیه ورودی، سپرده مورد نیاز برای باز کردن یک موقعیت است. هنگامی که پوزیشن خود را باز می کنید، ممکن است نیاز به سپرده گذاری پول بیشتری داشته باشید. در صورتی که معامله شما شروع به زیان کند و حاشیه ورودی شما برای باز نگه داشتن موقعیت کافی نباشد، شما در حاشیه تماس برای ارائه دهنده هستید و لازم است موجودی حساب خود را شارژ کنید. سرمایه اضافی به عنوان حاشیه نگهداری یا حاشیه پیوسته شناخته می شود.
حاشیه، سپرده مورد نیاز برای استفاده از محصولات اهرمی مانند CFD است. استفاده از اهرم به شما این امکان را می دهد که با قرار دادن تنها کسری از ارزش کامل معامله، ریسک کامل بازار را بپذیرید. حاشیه مورد نیاز معمولاً به صورت درصد داده می شود.

همانطور که قبلاً در مقدمه ذکر شد، هنگام خرید محصولات اهرمی مانند CFD، فقط باید بخشی از سرمایه مورد نیاز را در حساب معاملاتی خود داشته باشید. اصطلاح “حاشیه” اغلب به عنوان مترادف برای حاشیه مورد نیاز استفاده می شود. معنای حاشیه و اهرم (توضیح اهرم CFD) را در متن این مقاله با مثال های مفصل روشن خواهیم کرد.
حاشیه مورد نیاز بسته به بازار مورد معامله متفاوت است: برای مثال در بازارهای بعدی، حاشیه مورد نیاز برای معامله با شاخص های سهام 5 درصد است. مثال کوتاه زیر نشان می دهد که این به چه معناست: فرض کنید می خواهید با Dax معامله کنید و شاخص در 10000 واحد است. اگر مارجین مورد نیاز 100 درصد بود، در واقع باید 10000 یورو سرمایه داشت. با حاشیه 5 درصد، این ارزش به 500 یورو کاهش می یابد.

مارجین لول نوعی معیار برای بروکر است که با محاسبه آن، این امکان را فراهم می سازد تا بدانیم چه مقدار وجه برای معاملات جدید در دسترس است. هرچه سطح مارجین بیشتر باشد، به این معناست که فری مارجین بیشتری برای معامله در اختیار است. میزان سطح مارجین از درصد نسبت اکوئیتی به مارجین استفاده شده، بدست می آید.

معمولاً هنگام معامله در فارکس، مارجین توسط معامله گر به صورت دستی محاسبه نمی شود. ماشین حساب های جیبی مخصوص نیز در مواقع ضروری در محاسبه استفاده می شود. با این وجود، هر معامله گر مبتدی باید اصل تشکیل عدد حاشیه را بداند. بیایید روند را با استفاده از یک مثال کلاسیک مرور کنیم. مبنای نرخ فعلی مبادله برای جفت ارز EUR-USD 1.06527، اهرم 1: 500 و حجم معامله 1 لات (تبدیل به 100000 واحد ارز پایه) است.
حاشیه تراکنش با پارامترهای بالا به عنوان حاصلضرب حجم سفارش به ارز پایه (به عنوان مثال 1 لات * 100000 واحد) و نرخ جاری تقسیم بر اهرم محاسبه می شود. در مثال ما، محاسبه به صورت زیر خواهد بود:
1 * 100000 * 1.06527 / 500
در نتیجه محاسبات، همان عددی را که در ترمینال می بینید، به طور دقیق، 213.05 دلار دریافت می کنیم.

از آنجایی که مارجین فارکس تضمینی برای باز کردن موقعیت هاست، مارجین آزاد به معامله گر نشان می دهد که با وجوه جاری در حساب معاملاتی با یک اهرم خاص، چند معامله دیگر را می تواند باز کند. در مثال بالا، یک مشتری همچنان می تواند حجم 22 لات معامله کند. البته توصیه نمی شود زیرا این رویکرد برخلاف تمام اصول مدیریت پول است، اما در تئوری معامله گر چنین گزینه ای را دارد.
درصد به معنای نسبت وجوه آزاد به حاشیه است. به طور مداوم در حال تغییر است زیرا مقدار وجوه نیز بسته به نتیجه مالی معامله در نوسان است. برای اطمینان از تجارت ایمن، توصیه می شود سطح حداقل 1000 درصد را حفظ کنید. هرچه ارزش سهام کوچکتر و حاشیه بالاتر باشد، سطح پایین تر خواهد بود. چرا خطرناک است؟
سطح حاشیه بالا نشان می دهد که حجم بیش از حد معامله می شود. این عدد اندازه سطح را بر حسب درصد کاهش می دهد. چنین معامله ای می تواند منجر به زیان های جدی یا حتی سقوط کل پرتفوی در هنگام معامله در فارکس شود.

کال مارجین (Margin Call) به این معناست که موجودی شما (اصول +/- سود یا زیان جاری) باید کمتر از مقدار لازم برای باز نگه داشتن موقعیت های شما (حاشیه مورد نیاز) باشد. شما می توانید هر دو مقدار را در بالای پلتفرم معاملاتی پیدا کنید.

به محض اینکه این اتفاق بیفتد، این خطر وجود دارد که موقعیت های شما به طور خودکار بسته شوند تا مارجین مورد نیاز در حساب معاملاتی شما کاهش یابد.

دو راه برای جلوگیری از این امر وجود دارد:

 1. حساب معاملاتی خود را تامین کنید تا موجودی حساب شما بالاتر از مارجین مورد نیاز باشد.
 2. خودتان موقعیت ها را ببندید.

موقعی که سرمایه شما به کمتر از 50 درصد مارجین مورد نیازتان می رسد، موقعیت های معاملاتی بطور خودکار بسته می شوند.
برای حساب های حرفه ای، معمولاً چهار سناریو وجود دارد که در آن موقعیت های شما به طور خودکار بسته می شود. لطفاً توجه داشته باشید که ما نمی توانیم این اقدامات حفاظتی را در همه موارد اعمال کنیم و بنابراین نمی توان به آنها اعتماد کرد.
مثال کال مارجین :
در IG، ما از اصطلاح “حاشیه تماس” برای توصیف وضعیت حساب شما استفاده می کنیم. اگر سرمایه در حساب شما کمتر از 100٪ حاشیه دارایی شما باشد، شما در یک تماس حاشیه قرار می گیرید. در این مرحله ما سعی می کنیم از طریق ایمیل به شما اطلاع دهیم. اگر موجودی شما کمتر از 75٪ از حاشیه مورد نیاز شما باشد، سعی می کنیم اعلان ایمیل دومی را برای شما ارسال کنیم تا زمانی که مارجین شما به کمتر از 50 درصد سرمایه مورد نیاز نرسد، شروع به بستن موقعیت ها نمی کنیم.

مارجین یک سپرده امنیتی در هنگام معامله است، معامله گران نیاز به یک حساب مارجین دارند. علاوه بر این، معامله گران حاشیه را قادر می سازد تا از اثر اهرمی استفاده کنند. اثر اهرمی سرمایه به کار گرفته شده و سرمایه استقراضی را در رابطه با آن توصیف می کند. تفاوت های این دو اصطلاح در مقاله ی تفاوت مارجین و لوریج به طور کامل شرح داده شده است.

مفهوم سود و ضرر در فارکس

استاپ لاس (stop loss) در لغت به معنی توقف ضرر است. استاپ لاس در تمام بازار های مالی به توقف معامله در قیمتی از قبل مشخص شده اشاره دارد به عبارت دیگر دستور از قبل تعیین شده برای توقف معامله در زیان را (stop loss) می گویند.

حد سود (take profit) به معنای گرفتن سود در بازار های مالی و فارکس است که به آن حد سود نیز می گوییم همچنین با tp نیز آن را نشان می دهند.
به دو روش می توانیم یک معامله را با سود به پایان برسانیم :
1 – مارکت اوردر (market order)
2- تیک پروفیت (take profit)
اگر پوزیشن یا پوزیشن هایی را که در سود هستند به صورت لحظه ای و یا آنی با زدن دکمه (close order) ببندیم در واقع به روش مارکت اوردر آنها را بسته ایم. فرض کنید در جفت ارز یورو دلار آمریکا یک پوزیشن خرید قرار داده ایم که 10 پیپ در سود قرار دارد، اگر این معامله را کلوز اردر کنیم معامله در سود بسته می شود.
اگر از قبل برای یک پوزیشن قیمت مشخصی را برای خروج در سود مشخص کنیم به آن تیک پروفیت (take profit) در فارکس می گویند که یک دستور در انتظار به حساب می آید. فرض کنید در جفت ارز یورو دلار یک پوزیشن خرید در قیمت 1.2500 با تیک پروفیت 1.2510 باز می کنیم، اگر قیمت رشد کند و سیستم معاملاتی قیمت بید (bid) به 1.2510 برسد معامله به تیک پرافیت برخورد کرده و اصطلاحا می گویند معامله با TP بسته شده است. یعنی معامله با رسیدن به حد سود بسته شده است.

معامله گران معمولاً اوردر حد ضرر را در هنگام شروع معاملات اجرا می کنند. در ابتدا از اوردر حد ضرر به منظور تعیین محدودیت برای ضرر احتمالی در یک معامله استفاده می شود؛ به عنوان مثال، یک معامله گر Forex ممکن است اردر خرید EUR/USD در 1.1500 را به همراه اردر حد ضرر در 1.1485 اجرا کند. این ریسک ضرر معامله گر را در معامله به 15 پیپ محدود می کند.
گاهی معامله گران از اردر تریلینگ استاپ (Trailing Stop) استفاده می کنند تا به طور خودکار اوردر حد ضرر خود را با توجه به افزایش قیمت بازار به سطح بالاتری افزایش دهند. می توانید به راحتی اوردر Trailing Stop را در متاتریدر تنظیم کنید. کافی است که مقدار پیپ یا دلاری که می خواهید حد ضرر در پشت بازار صعودی حرکت کند را تعیین کنید. همچنان با استفاده از مثال EUR/USD، اگر معامله گر یک اوردر Trailing Stop با تعداد 50 پیپ تعیین کند، زمانی که بازار به 1.1600 برسد، حد ضرر به صورت خودکار به 1.1550 تغییر خواهد کرد. اگر بازار پس از آن به 1.1620 برسد، حد ضرر به 1.1570 افزایش خواهد یافت.
اوردر Trailing Stop همگام با حرکت معاملات به نفع معامله گر حرکت می کند تا ریسک اشتباه در یک معامله را کاهش دهد.

اجرای حد ضرر را می توانید به 2 روش محاسبه کنید:

 • برحسب پیپ های تحت ریسک
 • دلارهای تحت ریسک

دلارهای تحت ریسک اطلاعات مهم تری ارائه می دهند زیرا با این روش مبلغی از موجودی حساب که در معامله تحت ریسک است را به شما نشان می دهد. برای محاسبه مقدار دلارهای تحت ریسک باید مقدار پیپ های تحت ریسک و همچنین اندازه پوزیشن خود را بدانید.
برای مثال EUR/USD شما 5 پیپ ریسک می کنید و اگر در یک پوزیشن 5 میکرولات داشته باشید محاسبه دلار تحت ریسک به این ترتیب خواهد بود:
پیپ های تحت ریسک x ارزش پیپ x اندازه پوزیشن (اندازه لات)
6×1×5 = $30

تاکنون به عنوان یک تریدر، تجربه آن را داشته اید که وارد یک معامله شوید؛ در ابتدا به سود دست پیدا کنید و پس از مدتی نه تنها سود خود را از دست رفته ببینید؛ بلکه حد ضرر شما نیز فعال شود و به این ترتیب با ضرر از معامله خارج شوید؟‌ ریسک فری کردن معامله به این معناست که هر کاری از دست ما بر می آید انجام دهیم تا قبل از ضرر کردن، بتوانیم از یک معامله خارج شویم. به این ترتیب عملا مدیریت ریسک سرمایه گذاری نیز به خوبی اتفاق می افتد. اجرای تکنیک Risk Free کاملا به استراتژی های معاملاتی افراد بستگی دارد. حتی ممکن است افراد تعاریف مختلفی از تکنیک ریسک فری داشته باشند. ما در اینجا سعی می کنیم که به چند مورد از دیدگاه های موجود اشاره کنیم. انتخاب گزینه مناسب از بین آن‌ها کاملا بر عهده شماست.

یکی از اقداماتی که معمولا سرمایه گذاران برای Risk Free کردن معاملات خود انجام می دهند، تعیین حد ضرر در محدوده سود به دست آمده از معاملات است. به این ترتیب حتی اگر دارایی خریداری شده در جهت افت قیمت حرکت کند، حد ضرر شما در محدوده سود فعال می شود و به این ترتیب با ضرر و زیان از معامله خارج نمی شوید.

فارکس و بورس

بورس آمریکا خیلی مشهور است و تمام خبرگزاری های مطرح علاقه دارند اخبار بازار سرمایه آمریکا را پوشش دهند. حتی موضوع بسیاری از فیلم های سینمایی است. اما باید بدانید که از نظر ارزش بازار، وال استریت در مقابل فارکس هیچ حرفی برای گفتن ندارد! ارزش معاملات فارکس بیش از 200 برابر بورس آمریکاست! حجم معاملات در فارکس به روزی 5 تریلیون دلار میرسد. فارکس بزرگ است، خیلی بزرگ!

به دلیل اینکه در 24 ساعت شبانه روز حداقل یک بازار مالی در سراسر دنیا مشغول به کار است (مانند بورس لندن، توکیو یا نیویورک) ارزش واحدهای پولی مختلف نیز در نوسان است. بنابراین فارکس در کل شبانه روز مشغول به کار است. اگر در کاهش قیمت یک ارز همراه شوید و معامله فروش بگیرید، می توانید سود کسب کنید!

 • فارکس، لوریج  leverage در اختیار شما می گذارد تا با سرمایه اندک خود سود چشمگیری بدست بیاورید.
 • ​تعیین حد سود و ضرر (SL وTP) جهت انجام معاملات خودکار در غیاب شما
 • کمیسیون بسیار ناچیز برای انجام معاملات
 • نقد شوندگی بسیار بالا (هر لحظه که تصمیم بگیرید در کسری از ثانیه اردر خرید یا فروش شما انجام خواهد شد)
 • نرخ ارزها کاملا شفاف است. بخصوص  نرخ ارزهای اصلی
 • دسترسی آسان و سریع از هر کجای دنیا
 • وجود فرصت های بی شمار معاملاتی
 • انعطاف پذیری بالا (از نظر زمان حضور در بازار، به کارگیری استراتژی معاملاتی متنوع، تعداد و حجم معاملات و …)
 • عدم نیاز به پرداخت مالیات، عوارض و یا حتی بهره بابت ضریب اهرمی.
 • امکان استفاده رایگان از حساب آزمایشی (Demo)

بر خلاف سایر بازارهای مالی مانند بازار بورس نیویورک، بازار فارکس نه محل فیزیکی خاصی دارد و نه مرکز اصلي. فارکس یک بازار خارج بورسی (OTC) یا بین بانکی محسوب می شود که کل این بازار به طور الکترونیکی، در شبکه ای از بانک ها به طور مداوم در ۲۴ ساعت شبانه روز فعال است. این بدان معناست که بازار فارکس در سراسر جهان بدون مرکز اصلی، گسترده شده است. معامله گران می توانند در هر نقطه ای باشند، حتی در قله کوه دماوند! بازار تبادل ارزهای خارجی یا Forex بزرگترین و محبوب ترین بازار مالی در جهان است که در سطح بین المللی توسط تعداد زیادی از افراد و سازمان ها معامله می شود.

در این بازار مالی جذاب، تریدرها بسته به شرایط معامله، جذابیت قیمت و اعتبار جفت ارز تصمیم می گیرند که روی کدام ارز معامله انجام دهند.

خرید و فروش در فارکس

ترید در بازار ارزهای خارجی ساده است: مکانیزم معامله در فارکس بسیار شبیه به بازارهای دیگر (مانند بازار سهام) است. به طوریکه یک جفت ارز را همانند سهام یک شرکت در نظر بگیرید. بنابراین اگر تجربه معامله مشابه دارید، باید فارکس را به راحتی یاد بگیرید.

منظور از ترید در فارکس تبدیل یک ارز به ارز دیگر با این انتظار است که قیمت تغییر خواهد کرد. به طوری که قیمت ارز خریداری شده نسبت به ارز فروخته شده افزایش می یابد.

مثال:

اوردرگذاری معامله گر بر روی جفت ارز EUR/USD

10.000 یورو در نرخ 11800 بر روی جفت ارز

EUR/USD خرید می کنید

+10,000

11,800۔

دو هفته بعد، نرخ این جفت ارز افزایش یافته پس ۱۰۰۰۰ یورو خود را دوباره به دلار آمریکا با نرخ تبدیل 12.500 تبادل می کنید و سود ۷۰۰ دلاری به دست می آورید!

10,000 ۔

+12,500
EUR 10,000 x 1.18 = US $11,800
EUR 10,000 x 1.25 = US $12,500
+700
نرخ تبادل ارز یعنی ارزش یک ارز نسبت به ارزی دیگر چقدر است؟ مثلا با 1 دلار چند ریال ایران را می توانید بخرید یا با چند ریال ایران می توانید 1 دلار بخرید.

برای خرید و فروش در forex ابتدا باید در یک جفت ارز, ارز پایه و متقابل را بشناسیم. مثلا در جفت ارز EUR/USD، یورو ارز پایه و دلار ارز متقابل است. از طرفی فرض کنید نرخ تبدیل برای این جفت ارز 1.42123 است. یعنی برای خرید 1 یورو نیاز به 1.42123 دلار داریم.
نخست، باید بدانید که قصد خرید دارید یا فروش.

اگر می خواهید بخرید (خرید ارز پایه و فروش ارز متقابل است)، پس انتظار دارید ارزش ارز پایه افزایش یابد و سپس آن را با قیمت بالاتری بفروشید. در اصطلاح فارکس، به این حالت “Long” یا گرفتن “پوزیشن بای” گفته می شود.

اگر میخواهید بفروشید (فروش ارز پایه و خرید ارز متقابل است)، منتظرید که ارز پایه کاهش یابد و سپس آن را با قیمت کمتری بخرید. در اصطلاح معامله گران فارکس، به این حالت “Short” یا گرفتن “پوزیشن سل” گفته می شود.

همانطور که تا به اینجا صحبت کردیم، در فارکس فقط جفت ارز معامله می شود. ولی بسیاری از کارگزاری ها یا همان بروکرهای فارکس، برای تنوع بخشی خدمات به مشتریان خود، اقدام به ارائه سایر دارایی ها از جمله سهام برخی شرکت ها می کنند. با این حساب شما می توانید در همان پلتفرمی که جفت ارزهای مختلف را ترید می کنید, سهام مختلفی را نیز بخرید یا بفروشید! فقط این نکته را به یاد داشته باشید که خرید سهام در بروکر فارکس با بازار بورس متفاوت است. به این شکل که وقتی شما سهامی را در پلتفرم معاملاتی فارکس می خرید، صاحب برگه سهم نخواهید بود و فقط اجازه دارید معامله انجام بدهید و سود کسب کنید.
اگر کنجکاو شده اید که این فرآیند چطور اتفاق می افتد، در ادامه این آموزش جامع رایگان فارکس با ما همراه باشید.

CFD در فارکس

CFD دنیای معامله قراردادهاست. اگر در معاملات فیوچرز شما ملزم به تسویه حساب در زمان خاصی بودید، در سی اف دی این امکان برای شما فراهم است تا هرچقدر که خواستید معامله تان را باز نگه دارید. در CFD شما هر چیزی را می توانید خرید و فروش کنید از جمله: سهام، نفت، ارز دیجیتال، قهوه و … .

بازار CFD نیز مانند فارکس بازاری دوطرفه است. یعنی شما در زمان نزولی بودن بازار، با موقعیت معاملاتی فروش سود خواهید کرد. در سی اف دی تقریبا تمام دارایی ها قابل معامله هستند. البته به بروکر شما نیز بستگی دارد که کدام قراردادهای CFD را ارائه دهد.

 • معاملات CFD کمیسیون بیشتری نسبت به فارکس دارند و نوسان در اینگونه معاملات شدیدتر است.
 • 24 ساعته نبودن بازار سی اف دی که در نتیجه ریسک بیشتری نسبت به فارکس دارد.

بیت کوین یکی از CFD های جذاب این روزهای بازار است! بر خلاف صرافی ها که شما می توانید مالک یک کریپتوکارنسی مانند بیت کوین شوید، در بروکرها بدون اینکه لازم باشد رمزارزی خریداری کنید، می توانید به راحتی روی آنها معامله انجام دهید و سود خوبی کسب کنید. البته به خاطر داشته باشید که بیت کوین به دلیل اسپرد زیاد ریسک بالایی دارد. پس حتما در هنگام معامله بیت کوین، مدیریت سرمایه را فراموش نکنید!

آموزش 2 مقدماتی فارکس

معامله در فارکس

در ابتدا میبایست مبانی و مفاهیم اولیه حوزه فارکس را به درستی درک کنیم.

شروع معامله در فارکس

ابتدایی ترین شکل های معاملات فارکس، تجارت طولانی مدت و تجارت کوتاه مدت است. در یک معامله طولانی، معامله گر شرط می بندد که قیمت ارز در آینده افزایش خواهد یافت و می تواند از آن سود ببرد. یک معامله کوتاه شامل شرط بندی بر سر این است که قیمت جفت ارز در آینده کاهش پیدا می کند. معامله گران همچنین می توانند از استراتژی های معاملاتی مبتنی بر تجزیه و تحلیل تکنیکال مانند شکست و میانگین متحرک برای تنظیم دقیق رویکرد خود در کسب درآمد از فارکس، استفاده کنند. بسته به مدت و تعداد معاملات، استراتژی های معاملاتی را می توان به چهار نوع کلی طبقه بندی کرد:

معاملات اسکالپ شامل موقعیت هاییست که حداکثر برای چند ثانیه یا چند دقیقه نگه داشته می شوند و مقدار سود از نظر تعداد پیپ ها محدود می شود. چنین معاملاتی قرار است انباشته باشند، به این معنی که سودهای کوچکی که در هر معامله جداگانه به دست می آید در پایان یک روز یا دوره زمانی به مقدار معینی برسد. آنها بر پیش بینی کردن نوسانات قیمت متکی هستند و نمی توانند نوسانات زیادی را تحمل کنند. بنابراین، معامله گران تمایل دارند چنین معاملاتی را به نقدشونده ترین جفت ارزها و در شلوغ ترین زمان معاملات در طول روز محدود کنند.

معاملات روزانه، معاملات کوتاه مدتی هستند که در آن موقعیت ها در همان روز حفظ و نقد می شوند. مدت معاملات روزانه می تواند ساعتی یا دقیقه ای باشد. معامله گران روزانه برای به حداکثر رساندن سود خود به مهارت های تحلیل تکنیکال و دانش شاخص های فنی مهم نیاز دارند. درست مانند معاملات اسکالپ، کسب درآمد از فارکس با این استراتژی، به سودهای افزایشی در طول روز برای معاملات متکی هستند.

در یک معامله نوسانی، معامله گر موقعیت را برای مدتی بیش از یک روز حفظ می کند؛ یعنی ممکن است روزها یا هفته ها این موقعیت را حفظ کند. معاملات نوسانی می تواند در زمان اعلامیه های مهم توسط دولت ها یا زمان آشفتگی اقتصادی مفید باشد. از آنجایی که معاملات نوسانی دارای جداول زمانی طولانی تری هستند، نیازی به نظارت مداوم بر بازارها در طول روز ندارند. علاوه بر تحلیل تکنیکال، معامله گران نوسان باید بتوانند تحولات اقتصادی و سیاسی و تأثیر آنها بر حرکت ارز را بسنجند.

در یک معامله موقعیت، معامله گر ارز را برای مدت زمان طولانی نگه می دارد که تا ماه ها یا حتی سال ها دوام می آورد. این نوع معامله به مهارت های تحلیل بنیادی بیشتری نیاز دارد، زیرا مبنایی منطقی برای تجارت فراهم می کند.

بونوس (Bonus)

بونوس (Bonus) در لغت به معنی جایزه، انعام و پرداخت اضافی است. کارگزاری های فارکس معمولا برای تبلیغات خود برنامه های مختلفی دارند که یکی از آن برنامه های تشویقی، بونوس است.

بونوس رایگان: این دسته از بونوس ها معمولا با مبالغ پایین هستند و در قبال ثبت نام مشتری در بروکر بعد از افتتاح حساب فارکس ارائه می شوند و نیازی به واریز وجه برای دریافت ندارند و بسته به شرایط بروکر، می توانند قابلیت نقد شدن را داشته باشند.

بونوس قابل برداشت : بونوس های قابل برداشت برای دپوزیت (واریز وجه) و افتتاح حساب فارکس به مشتری اعطا می شوند و بعد از انجام معاملات، با شرایطی قابل برداشت و نقد شدن هستند.

بونوس قابل معامله : در بونوس های قابل معامله شما هر چقدر هم معامله کنید، بونوس تبدیل به پول نمی شود و نمی توان آن را نقد کرد. مثلا شما ۱۰۰۰ دلار در حساب خود واریز می کنید، بروکر به شما ۱۰۰ دلار بونوس قابل معامله می دهد.
شما فقط می توانید در معاملات خود از آن استفاده کنید و حتی ممکن است آن را از دست بدهید مثل پول حقیقی خودتان، اما قابل نقد شدن نیست. بونوس قابل معامله در ضررهای احتمالی شما را کمک می کند. این نوع بونوس را می توانید با افتتاح حساب در بروکر پی سی ام (PCM Brokers) بدست بیاورید.

نقدینگی و حجم بازار

به میزان پول یا ارزی که برای یک کالا، شی و … پرداخت می شود حجم یا ارزش معامله گفته می شود. فرض کنید می خواهیم یک ملک را در تهران به فروش بگذاریم چه مقدار زمان باید سپری شود تا برای آن خریدار پیدا شود، میانگین یک ماه زمان را برای فروش در نظر می گیریم اما از آن طرف چه مقدار زمان می برد تا 1000 دلار پول نقد را به ریال تبدیل کنیم. در نتیجه برای فروش ملک به طور تقریبی زمان خیلی بیشتری نیاز است و دلار به راحتی در زمان کمتری مشتری پیدا می کند. بیاید از زاویه دیگری نتیجه گیری کنیم. نسبت ملک به دلار این موضوع را می رساند که تقاضای بیشتری برای دلار وجود دارد. بنابراین نقدشوندگی به میزان تقاضا در بازار برای یک کالا، شی یا ارز گفته می شود. اندازه حجم معاملات و عمق بازار فارکس آن را به یک بازار ایده آل تبدیل کرده است. نقدشوندگی آن باعث می شود تا معامله گران به راحتی بتوانند ارز خود را بدون هیچ گونه تأخیر، خرید و فروش کنند که این خود عاملی برای جذب سرمایه بیشتر به این بازار است. این سطح از تبادل باعث کاهش شدید هزینه های معاملاتی می شود. هزینه های کم برای خرید و فروش ارز در فارکس از مواردیست که برای تریدرها مهم است و باید مورد توجه قرار گیرد.

در هر پلتفرم معاملاتی در بخش ایجاد دستور اوردر گذاری قسمتی تحت عنوان ولوم وجود دارد که معامله گران با قرار دادن نسبتی از لات، حجم معامله را مشخص می کنند.

طبق آخرین گزارش بانک تسویه حساب های بین الملی مجموع حجم معاملات (Size of the Forex Market) در بازار غیر متمرکز فارکس که شامل مبادلات ریتیل و مشتقات می شود روزانه به عدد 6.6 تریلیون دلار آمریکا می رسد.

حجم معاملات بزرگ تأثیر چندانی بر جریان قیمتی در بازار ندارند. معاملات بزرگ شاید باعث نوسان در کوتاه مدت در تغییرات قیمت شوند اما تاثیر زیادی در جریان و حرکت (روند) بلند مدت بازار ندارند. به طور دقیق منظور از عدم دخالت در فارکس به این معناست که هیچ گونه انحصاری در بازار وجود ندارد و یک نهاد، مالک اکثر دارایی نیست که بتواند بازار را طبق میل خود بسازد. اما این نکته را در ذهن داشته باشید که تغییر نرخ بهره بانکی، میزان چاپ پول و تراز تجاری از جمله مواردی هستند که روندهای بلند مدت بازار را می سازند و عواملی چون بلایای طبیعی و اخبار باعث ایجاد روندهای کوتاه مدت می شود.

لات در فارکس

یک لات 100.000 واحد ارز پایه است که Standard نام دارد . 0.1 لات 10.000 واحد ارز پایه است که Mini نام دارد و 0.01 لات 1.000 واحد ارز پایه است که Micro نام دارد.

همانطور که مسافت را با کیلومتر می سنجند، حجم مورد معامله در فارکس را به شاخصی به نام lot اندازه گیری می کنند. هر یک لات در فارکس برابر با 100,000 واحد از ارز پایه است. به طور مثال اگر در جفت ارز دلار-ین ژاپن یک lot خرید کنیم به معنای خرید صد هزار دلار است. خرید و فروش با واحدی استاندارد به نام لات انجام می شود، به عبارت دیگر (lot) واحد اندازه گیری حجم معاملات در فارکس است. هنگامی که سفارشات را در سیستم معاملاتی بروکر قرار می دهیم، این دستورات در اندازه هایی که نسبتی از lot هستند مشخص می شوند. به عبارت دیگر لات واحد اندازه گیری معاملات است که در سود و زیان معامله نقش دارد.

بیشترین و کمترین نسبت لات در فارکس رابطه مستقیم با کارگزاری دارد. کارگزاری ها اغلب Lot استاندارد و نسبت های آن تا 0.01 و برخی نیز نسبت های دلخواه برای معامله گران ارائه می دهند. پس حداکثر این نسبت ها را نیز بروکر تعیین می کند که معمولا 30 یا 50 لات است. کمترین نسبت نیز 0.01 لات بوده و در برخی از بروکرها تا یک هزارم lot (نانو) نیز ارائه می شود. در نتیجه طیف وسیعی از مضرب و نسبت های lot برای انجام معامله برای تریدرها با توجه به نوع حساب و بروکر موجود است. lot مقدار بسیار بزرگی است که معامله گران خرد و کوچک توانایی انتخاب آن را ندارند به همین دلیل، با گسترش شبکه جهانی و ورود بسیاری به بازارهای مالی، کارگزارها نسبت های کوچک تری از lot را برای تریدر ها جهت مشارکت در بازار فراهم کردند.

اسپرد (Spread)

اسپرد ثابت
اسپرد ثابت در معاملات تغییر نمی کند و مقدار آن همیشه ثابت است. یعنی حتی اگر بازار دچار نوسانات شود باز هم اسپرد ثابت است و معامله گر مبلغ ثابت را در معاملات خود به بروکر می دهد. مهمترین مزیت این نوع از اسپرد این است که قابل پیش بینی است و مناسب سرمایه گذاری های بلندمدت است.

اسپرد شناور
اسپرد شناور برعکس بر اساس نوسانات بازار تغییر می کند و ممکن است تا 20 پیپ بالا رود و یا تا زیر 1 پیپ نیز پایین بیاید. اسپرد شناور به دلیل قابل پیش بینی نبودن ممکن است ریسک بالاتری داشته باشد. کسانی که بر اساس استراتژی «اسکالپ» معامله می کنند معمولا این اسپرد را ترجیح می دهند.
یکی از موارد انتخاب بروکرهای مناسب برای معامله گری میزان اسپردی است که آنها ارائه می دهند. در کارگزاری پی سی ام (pcm broker) اسپرد پایین معاملات یک مزیت محسوب می‌شود.

اسپرد های ثابت الزامات کمتری دارند، بنابراین گزینه های مناسب تری برای معامله گرانیست که پول زیادی برای شروع تجارت ندارند.
معاملات با (fixed spread) نیز محاسبه هزینه معاملات را قابل پیش بینی می کند. از آنجا که (fixed spread) هرگز تغییر نمی کند، همیشه از آنچه که باید پرداخت کنید هنگام باز کردن معامله، مطمئن باشید.

زمان هایی وجود دارد که بازار فارکس بی ثبات است و قیمت ها به سرعت در حال تغییر هستند. از آنجا که اسپردها ثابت شده اند، کارگزار نمی تواند برای تعدیل شرایط فعلی بازار، اسپرد را افزایش دهد.
بنابراین اگر می خواهید معامله ای را با قیمت مشخص وارد کنید، کارگزار ترید را “مسدود” می کند و از شما می خواهد قیمت جدید را بپذیرید. یعنی نرخ لحظه ای دچار نوسان یا تغییر شده و قیمت جدید دوباره توسط بروکر ارائه یا نقل می شود. پیام (requote) در بستر معاملاتی شما ظاهر می شود و به شما اطلاع می دهد که قیمت منتقل شده و از شما می پرسد که آیا مایلید آن قیمت را بپذیرید؟ این قیمت تقریباً بدتر از قیمتی است که شما سفارش داده اید.

واید ‌اسپرد وضعیتی است که فاصله بین قیمت خرید و فروش بالا باشد، یعنی نقدینگی در بازار اندک و نوسان آن زیاد است.

اسپرد های شناور پیش بینی ها را از بین می برند. زیرا عوامل تاثیرگذار تغییر می کند و عرضه و تقاضا بر تغییرات قیمت تاثیر می گذارد. (اما به این معنی نیست که لغزشی را تجربه نخواهید کرد)
معاملات فارکس با اسپرد متغیر همچنین قیمت گذاری شفاف تری را فراهم می کند، زیرا دسترسی به ارائه دهندگان نقدینگی متعدد به معنای قیمت گذاری بهتر به دلیل رقابت است.

اسپرد های شناور برای معاملات اسکالپر (scalper) مفید نیست. زیرا می توانند به سرعت سودهایی را که به واسطه این شیوه بدست آمده را از بین ببرند.
یکی دیگر از معایب اسپرد شناور زمانی نمایان می شود که تریدر معامله ای می کند و قیمت به سرعت خلاف جهت پیش بینی او شروع به حرکت می کند در این حالت اگر فشار زیادی در بازار باشد برای بستن معامله بروکر اسپرد نسبتا زیادی می گیرد.

پیپ (Pip)

کلمه پیپ در فارکس مخفف Price Interest Point است و کوچک ترین واحد ارزش نرخ ارز است. این کلمه در بین تمامی معامله گران بازارهای بین الملل مورد استفاده قرار می گیرد و معیار اندازه گیری میزان تغییر قیمت در جفت ارزها است.

پیپ معیار اندازه گیری قیمت جفت ارز هاست و هر پیپ یک ده هزارم قیمت جفت ارز است. به نوعی به عدد چهارم بعد از ممیز PIP می‌گویند. فرض کنید در جفت ارز EUR/CAD قیمت حال حاضر ۱٫۲۵۴۱ است ولی در یک ساعت بعد قیمت به ۱٫۲۵۴۹ تغییر می کند، با توجه به عدد چهارم بعد ممیز که از عدد ۱ به عدد ۹ تغییر پیدا کرده، قیمت ۸ پیپ افزایش داشته است. معامله گران هنگام خرید ارزهای اصلی علیه ین ژاپن باید بدانند که در هر جفت ارزی که یک طرف آن JPY باشد، یک پیپ عدد دوم بعد اعشار محاسبه می شود.

حجم معاملات فارکس و نوسان قیمتی در جفت ارزها بخصوص جفت ارزهای اصلی زیاد است. برخی از بروکرها جهت دقت بیشتر نرخ برابری جفت ارز را تا 5 رقم بعد از اعشار نشان می دهند. برای مثال برای جفت ارز USD/CHF نرخ برابری 0.98051 است. در این حالت همچنان به عدد چهارم بعد از اعشار پیپ می گوییم. رقم آخر یعنی رقم پنجم بعد از اعشار نیز POINT یا PIPET نام دارد. Point واحد کوچک تر پپپ است؛ هر ده پوینت برابر با یک پیپ است. عدد پیپت اهمیت چندانی ندارد و صرفا جهت دقت بالاتر در محاسبات بروکر و محاسبه دقیق کارمزد معاملات درنظر گرفته شده است.
در جفت ارز هایی که ارز پیرو در آن ین ژاپن باشد، رقم سوم بعد از اعشار را پیپت یا همان پوینت می نامند.

پلتفرم معاملاتی

به نرم‌افزاری که از طریق آن معامله گران می‌توانند، یک Position یا معامله را باز کنند یا ببندند، پلتفرم معاملاتی می گویند. پلتفرم معاملاتی معمولاً توسط کارگزاری ها یا Broker ها بصورت رایگان در اختیار معامله گران قرار می گیرد و کارگزاری ها در ازای معاملات کارمزد یا Spread می گیرند.

هر کارگزاری بسته به نیاز مشتریان یا معامله گران خود، یک یا چند پلتفرم معاملاتی را برای سرویس دهی به مشتریان خود ارائه می‌دهد (استفاده از پلتفرم معاملاتی برای کارگزاری هزینه دارد ولی برای معامله گر معمولاً رایگان است). در بیشتر بروکرها از پلتفرم متاتریدر 4 و 5 استفاده می شود.

مفهوم تورم در فارکس

بازار فارکس یک بازار بزرگ و جهانی است و همیشه تفاوت نرخ رشد تورم در بین کشورها بر نرخ برابری ارزها تأثیر می گذارد. تورم یک شاخص اقتصادی که نشانگر سرعت رشد قیمت کالاها و خدمات در یک بازه زمانی است. رشد کلی قیمت ها را تورم (inflation) می گویند و معمولاً رشد تورم باعث کاهش قدرت خرید ارز می شود و به نوعی ارزش آن را تضعیف می کند. دو شاخص مهم و معتبر تورمی عبارت هستند از شاخص بهای مصرف کننده (CPI) و شاخص بهای عمده فروشی (WPI). شاخص بهای تولید کننده (PPI) هم معمولاً در پیش بینی تورم استفاده می‌شود.

رشد منفی تورم (Deflation) یک پدیده دیگر اقتصادی است. در رشد منفی تورم، به‌جای اینکه قیمت ها افزایش یابند، کاهش می یابند. در واقع اگر نرخ رشد قیمت ها زیر صفر درصد باشد، به آن تورم منفی می گوییم. رشد منفی تورم منجر به کاهش قیمت کالاها و خدمات می شود و در عین حال موجب تقویت ارز مربوطه می شود. یعنی کشوری که تورم منفی دارد، ارزش پول آن کشور هم بیشتر از دیگران خواهد بود.

رشد منفی تورم می تواند به خاطر نحوه مدیریت نقدینگی و پول آن کشور باشد، یا بهره وری به شدت رشد کرده باشد و یا سیاست های پولی بانک مرکزی در جهت تقویت ارزش پول ملی باشد. همچنین بعد از مدتی که حجم نقدینگی در بازار به طور مصنوعی افزایش یافته، رشد منفی تورم هم مشاهده می شود. تورم بیش از حد بیکاری گسترده به همراه دارد و باعث کم ارزش شدن دستمزدها می شود. این اتفاق رشد اقتصادی را منفی می کند. تورم، تقاضا برای کالا و خدمات را نیز کاهش می دهد. کاهش تقاضا رکود به همراه دارد.

تورم منفی هم مانند تورم بالا می تواند برای اقتصاد مشکل ایجاد کند. تورم منفی کاهش قیمت به همراه دارد. در این زمان شرایط برای گروه های محروم بهتر می شود، اما کلیت اقتصاد یک کشور را تهدید می کند. وقتی قیمت کالاها هر روز کاهش پیدا کند خرید و فروش متوقف و رکود بر بازار حاکم می شود. از طرفی دیگر تورم، دولت ها را وادار به انجام اقدامات پرخطر مانند چاپ پول، دستکاری در نرخ بهره بانکی و افزایش مصنوعی دستمزدها می کند. به طور کلی باید گفت تورم بالا و تورم منفی، توسعه اقتصادی را متوقف و دستمزد را کم ارزش می کند. بر بیکاری دامن می زند و اقتصاد را وارد رکود می کند.

هیچ کسی دوست ندارد هر سال قیمت بیشتری برای بنزین، گوشت یا یک فنجان قهوه بپردازد؛ اما اگر دولت ها آن را کنترل و پیش بینی کنند، می تواند برای اقتصاد مفید باشد.

کاربرد نرخ

اگر با فرآیند دریافت وام از بانک آشنا باشید، می دانید که بانک، بابت وامی که به شما می دهد، در موعدهای مقرر، مبلغی را دریافت می کند. این مبلغ همان نرخ بهره است که می خواهیم به بانک بپردازیم. تعریف آن (Interest rate) عبارت است از نرخی که بابت جلوگیری از کاهش ارزش پول پرداختی در امروز و دریافتی در آینده (به دلیل ارزش زمانی پول و نرخ تورم) از وام گیرنده دریافت می شود.

به زبان ساده تر، وقتی شما از بانک مبلغی را به عنوان وام می گیرید، آن را به صورت تدریجی بازپرداخت می کنید. ولی از آنجایی که ارزش پول به مرور زمان تغییر می کند، به منظور کاهش ارزش پول و لحاظ تورم، شما باید علاوه بر وام دریافتی، مبلغ اضافه ای را تحت عنوان بهره به بانک بپردازید که می تواند هزینه فرصت سرمایه گذاری نیز تعریف شود.

اولین عاملی که وجود دارد و ما باید به آن توجه کنیم:

 • شاخص بورسی کشورها
  به طور مثال وقتی که ما می خواهیم دلار آمریکا را در مقابل ین ژاپن معامله کنیم، شاخص های بورسی این دو کشور را باید بررسی کنیم. تا ببینیم در چه وضعیتی قرار دارند.
 • اخبار
  اخبار به دو دسته تقسیم می‌شوند. اخبار اقتصادی و اخبار سیاسی
  خبرهای سیاسی:
  اگر بخواهیم یک مثال از خبرهای سیاسی بگوییم، جنگ بین دو کشور را در نظر بگیرید که چه اتفاقی برای ارز آن دو کشور خواهد افتاد، قطعا قیمت ارز آن دو کشور دچار ریزش می‌شوند.
  خبر های اقتصادی:
  اگر بخواهیم یک مثال درباره اخبار اقتصادی بزنیم کشور امریکا را در نظر بگیرید که نیاز به نفت دارد و نفت مورد نیاز خود را از کشور کانادا تامین می‌کند. آمریکا برای این کار باید دلار کانادا را تقاضا کند و همین امر باعث رشد دلار کانادا می‌شود.
 • سنتیمنت بازار (Sentiment) :
  سنتیمنت یا احساسات بازار عامل دیگری است که حول محور سرمایه گذاران می چرخد. به کسانی که این عوامل را پیش بینی یا تشخیص می دهند تحلیل گران سنتیمنتال می گویند.
 • عوامل بنیادی یا فاندامنتال

نحوه کشف قیمت و قیمت گذاری در بازار فارکس به اینصورت است که ابتدا بانک ها و موسسات مالی بزرگ برای اقدام به خرید و فروش و مبادله در بازار، یک معامله گر را به عنوان نماینده خود انتخاب می کنند که به این فرد دیلر (Dealer) نیز می گویند. تمام معاملات و قیمت ها توسط دیلرها صورت می پذیرد. همچنین یک دیلر هیچوقت فاش نمی کند که درحال انجام معامله برای چه بانک و یا موسسه ای هست و همیشه این نکته را مخفی نگاه می دارد. حتی عنوان نمی کند که برای انجام چه معامله ای آماده است و آیا معامله خرید می خواهد انجام دهد و یا فروش.

برای همین منظور، دیلر همواره دو نرخ در بازار به صورت همزمان در شبکه اینتربانک فارکس و از طریق یکی از سه پلتفرمی که معرفی کردیم، ارائه می کند. یک قیمت برای خرید (Bid) و یک قیمت برای فروش (Ask) پیشنهاد می‌شود. به عنوان مثال فرض کنید که یک دیلر بعنوان نماینده بانک A قصد دارد برای بانک خود به اندازه حجم 2 میلیارد دلار ارز یورو معامله کند. همانطور که ذکر شد دیلر دو قیمت درج می کند.
فرض کنید که نرخ 1.09001 به عنوان قیمت فروش و نرخ 1.09000 را به عنوان قیمت خرید در اینتربانک ثبت می‌کند. دقت داشته باشید که اسپرد معاملات خرید و فروش با توجه به هزینه هایی مثل هزینه ثبت معامله، هزینه های جاری و رقابتی تعیین می شوند، به طوریکه هزینه های مربوط به ریسک معامله را پوشش دهند.
حال نوبت سایر دیلرهاست که نرخ ها و پیشنهادات خود را برای یورو/دلار ثبت کنند. به این ترتیب نرخ های متعددی در بازار ثبت می شوند که در اینتربانک ثبت شده و نزدیک ترین نرخ ها به عنوان نرخ مرجع به بانک ها و موسسات دیگر اعلام و معاملات با نرخ های جدید صورت می پذیرند.

نرخ ارز قیمت پول ملی یک کشور در برابر پول سایر کشورها یا نواحی اقتصادی را نشان می دهد. به طور مثال برای خرید یک یورو به چند دلار نیاز است؟ به طور مثال اگر نرخ ارز برای یورو/ دلار 1.2340 باشد یعنی برای خرید یک یورو باید 1.23 دلار پرداخت کرد.

تورم به معنی بزرگ شدن بی محتواست. زمانی که ظرفی در عین خالی بودن، ورم کرده باشد، می گوییم تورم دارد یا متورم شده است. در علم اقتصاد نیز به همین ترتیب پدیده تورم را می شناسند. پدیده تورم در اقتصاد هم ناشی از ورم غیرمحتوایی است. به این معنی که سطح عمومی قیمت ها بدون پشتوانه و بی تعادل در طول یک زمان مشخص افزایش داشته است. تورم می تواند ناشی از بر هم خوردن تعادل میان موجودی کالا در جامعه با نقدینگی یا پول در گردش در جامعه باشد. به بیان دیگر زمانی که کالا برای عرضه کم باشد، می توان آن را به هر قیمتی فروخت در نتیجه جدا از ارزش واقعی آن کالا، قیمتش متورم شده و این فاصله بین قیمت واقعی و قیمت فروش کالا، تورم نامیده می شود. هر چه این فاصله بیشتر باشد، نرخ تورم نیز بیشتر خواهد بود.
نرخ تورم، شاخصی برای نمایش ارزش پول و قدرت خرید است که در یک بازه زمانی مورد محاسبه قرار می گیرد. نرخ تورم، برابر است با تغییرات نسبی در شاخص قیمت که معمولا شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) یا Consumer Price Index است. نرخ تورم ممکن است از طریق محاسبه قیمت هفتگی، ماهانه و سالانه برای یک سبد کالای پایه حاصل شود. این سبد که به عنوان سبد پایه و شاخص کالا شناخته می شود، هر چند سال یک بار مورد بازنگری قرار می گیرد.

فوروارد و یا قراردادهای فوروارد به نرخ هایی گفته می شود که در چارچوب آن یک ارز با ارز دیگری با نرخ و زمان از قبل تعیین شده، عوض می شود. نرخ در زمان بستن قرارداد مشخص می شود و معمولا برابر است با نرخ کنونی دارایی، با این حال زمان قرارداد ممکن است اصلا مشخص نشود، در این صورت این نوع قراردادها را قراداد فوروارد با تاریخ باز می نامند. دارایی و یا موضوع قرارداد با موافقت طرفین می تواند نه تنها ارز باشد، بلکه می تواند اوراق قرضه، کالا، سهام و یا دیگر دارایی های تجاری باشد. اگر در چارچوب قرارداد تحویل و پرداخت کامل دارایی در نظر گرفته شده باشد، قرارداد فوروارد تحویلی (DF) نامیده می شود. اگر فقط محاسبات از قبل مشخص شده اند، این نوع قرارداد محاسباتی و بدون تحولی نامیده می‌شود (NDF).

معامله با نرخ متقاطع در فارکس، نسبت دو ارز است که توسط ارز سوم تعیین می شود. مثال: بانک انگلیس یورو به یوان خرید و فروش می کند. برای تعیین نرخ EURJPY بانک از جفت های این ارزها با دلار استفاده می کند یعنی: EURUSD و USDJPY. به این صورت نرخ Ask و Bid جفت ارزی EURJPY با فرمول زیر محاسبه می‌شود:

Bid EURJPY = Bid EURUSD × Bid USDJPY; Ask EURJPY = Ask EURUSD × Ask USDJPY.

به عنوان مثال از عوامل موثر اقتصادی بر تعیین نرخ می توان به بیانیه های پولی و بانکی کشور و تعیین نرخ بهره بانکی و رشد تولیدات کشور، نرخ بیکاری و تولید اشتغال و … همچنین از موارد سیاسی نیز به تنش های سیاسی کشورها و جنگ و تحریم ها و رویدادهای مهم سیاسی و حتی توییت ها و نظرات شخصی رئیس جمهورها اشاره کرد.
به عبارتی دیگر شما باید قادر باشید تا همه عوامل مهم و تاثیرگذار در تعیین نرخ ها را شناسایی و به‌ خوبی تحلیل کنید تا بتوانید تحلیل بنیادی صحیحی از اتفاقات و اخبار در حال اتفاق حول آن جفت ارز را داشته باشید. در خصوص تحلیل های تکنیکال نیز بعضا سرمایه گذاران
تنها با در نظر گرفتن نمودارها و شناسایی الگوهای مختلف، بدون درنظر گرفتن اخبار و اتفاقات سیاسیِ در حال اتفاق، به معامله در فارکس می پردازند.

انواع نرخ ارز

نرخ ارز ثابت برنامه ایست که به وسیله ی بانک ها و دولت ها مورد استفاده قرار گرفته تا نرخ ارز رسمی و ملی کشور را به نرخ ارز کشوری دیگر وابسته کند و یا اینکه قیمت ارز ملی کشور اثر متقابلی از قیمت طلا بگیرد. هدف از پیاده سازی نرخ ارز ثابت در برنامه دولت ها و بانک های مرکزی، نگهداری نرخ ارز در یک محدوده مشخص است. نرخ ارز ثابت، باعث آرامش خاطر صادرکنندگان و وارد کنندگان است و همچنین برای دولت نرخ تورم پایین در بلند مدت را به ارمغان می آورد که نرخ سود را کاهش داده و باعث تقویت سرمایه گذاری و تجارت می شود.
بسیاری از کشورهای بزرگ صنعتی از نرخ ارز شناور استفاده می کنند که مبنای تعیین قیمت ارز، بازار ارز خارجی (فارکس) است. این در حالیست که کشورهای در حال توسعه و همچنین توسعه یافته، استفاده از نظام ارزی ثابت را ترجیح می دهند.

نرخ ارز شناور (که نرخ ارز منعطف یا نوسانی نیز نامیده ‏می ‏‏شود)، نوعی روش نرخ ارز است که در آن امکان نوسان ارزش واحد پول در واکنش به مکانیزم‏ ها‏ی بازار تبادل خارجی، وجود دارد. واحد پولی که از نرخ ارز شناور استفاده ‏می کند به عنوان ارز (واحد پول) شناور شناخته ‏می شود. ارز شناور برعکس ارز ثابت است که ارزش آن به یک ارز دیگر، کالاهای مادی یا سبد ارزی بستگی دارد.
در دنیای امروزی، بیشتر ارزهای جهانی شناور هستند؛ این (ارزها) شامل بیشترین ارزهای معامله شده هستند: دلار آمریکا، فرانک سوئیس، روپیه هند، یورو، ین ژاپن، پوند انگلیس و دلار استرالیا. با این وجود بانک ها‏ی مرکزی معمولا به منظور تلاش برای تاثیرگذاری بر ارزش نرخ ارز شناور، در بازارها شرکت ‏می ‏‏کنند. دلار کانادا بیشترین شباهت را به ارز شناور خالص دارد، زیرا بانک مرکزی کانادا به دلیل آنکه در سال 1998 به طور رسمی ‏‏از این کار منع شد، به قیمت ‏ها‏ دخول نکرده است. دلار آمریکا با تغییرات بسیار اندک در اندوخته ‏ها‏ی خارجی اش، با فاصله کمی در مرتبه دوم است. در مقابل، ژاپن و بریتانیا تا حدود بیشتری مداخله کرده اند و هند شاهد مداخلاتی از طرف بانک مرکزی، بانک اندوخته هند، در حد متوسط بوده است.

می توان نرخ ارز را از روی نمودارها و یا سایت های اطلاع رسانی معتبر و یا پلتفرم معاملاتی که بروکر در اختیار ما می گذارد بدست آورد.

اسلیپیچ (Slippage)

به لغزش قیمت در بازار فارکس اسلیپیج Slippage گفته می شود. اسلیپیج زمانی اتفاق می افتد که شما در قیمتی که بر روی چارت می بینید اقدام به گرفتن پوزیشن می کنید امـا پوزیشن شما در قیمت دیگری باز می شود. در واقع علت رخ دادن اسلیپیج نوسانات بسیار سریع قیمت است که بازار را دچار شک می کند. در بازار ارزهای دیجیتال نیز به علت نوسانات شدید قیمت و همچنین حجم کم بازار، اسلیپیج به مقدار بیشتری دیده می شود.
شما در حال بررسی جفت ارز یورودلار هستید و هنگامی که روی دکمه BUY کلیک می کنید، بازار در قیمت 1.1231 است. با این حال، متوجه می شوید که معامله شما در قیمت 1.1240 باز شده است. به این تفاوت قیمت اسلیپیج Slippage یا لغزش قیمت گفته می شود که در این مثال 9 پیپ بوده است.

تنها در صورتی اسلیپیج بر روی معامله شما تاثیر ندارد که از معاملات limit order استفاده کنید. در معاملات Sell limit و Buy limit چنانچه قیمت به صورت گپ از limit شما عبور کند ، پوزیشن limit شما فعال نخواهد شد و دچار اسلیپیج نخواهید شد.

زمان اعلام اخبار مهم اقتصادی، شاهد بیشترین مقدار اسلیپیج هستیم. وقتی اخبار مهمی منتشر می شود قیمت بازار به یکباره دچار شوک می شود. ثبت تعداد زیاد معاملات منجر به قیمت گذاری بسیار سریع می گردد که پردازش سفارش با تاخیر روبرو شود. اخبار مهم اقتصادی شامل موارد زیر است:

سخنرانی‌ سناتورها و روسای جمهور، رویدادها و نشست های سیاسی، سررسید شاخص های اقتصادی (ماهانه و سالانه)، اتفاقات force majeure یا حادثه های غیرمترقبه.

آموزش 3 مقدماتی فارکس

تحلیل در بازار فارکس

در بازار فارکس سه نوع تحلیل بازار و توسعه ایده های معامله وجود دارد:

 1. تحلیل تکنیکال

 2. تحلیل فاندامنتال (بنیادی)

 3. تحلیل احساسات بازار

همیشه بحث در مورد اینکه کدام یک از تحلیل ها بهتر جواب می دهد وجود داشته است، اما اگر بخواهیم حقیقت را به شما بگوییم، باید هر سه مورد را آموزش ببینید. مانند ایستادن روی سه پایه است. چنانچه یکی از پایه ها سست باشد خطر افتادن شما بسیار بالا خواهد بود.

انواع تحلیل در فارکس

 • تحلیل تکنیکال یا تحلیل تکنیکی (Technical Analysis) روشی برای پیش بینی قیمت در بازارها، بر اساس مطالعه و بررسی تاریخچه قیمت و حجم معاملات در آن بازار است.
  تعریف تحلیل تکنیکال را می توان به سه صورت مطرح کرد:
  تحلیل نوسان های گذشته قیمت با انگیزه پیش بینی تغییرات آینده قیمت
 • تحلیل مبتنی بر رفتارهای بازار از طریق مطالعه نمودار قیمت، میانگین متحرک قیمت ها، حجم معاملات، حجم معاملات باز، شکل گیری الگوها و سایر شاخص های تکنیکال
 • روشی برای پیش بینی قیمت کالاها بر اساس الگوی تغییرات قیمت و تغییرات حجم معاملات بدون در نظر گرفتن عوامل بنیادین بازار

تحلیل فاندامنتال علم ارزیابی متغیرهای اقتصادی، مالی و دیگر موارد تغییرپذیر درباره یک دارایی است که باعث می‌شود بتوان ارزش حقیقی فعلی و احتمالی آن در آینده را تعیین کرد.
به بیان دیگر در تحلیل بنیادین یا همان فاندامنتال تحلیلگر به بررسی و تحلیل شرایط یک پروژه یا شرکت از جنبه های مختلف می پردازد و اخبار و رویدادهای مهم آن را دنبال می کند. آنالیز تمام جوانب و عوامل موثر بر یک پروژه یا شرکت به طوری که بتوان ارزش ذاتی و پتانسیل های بالقوه آن را تشخیص داد به عنوان تعریف تحلیل فاندامنتال شناخته می شود.
به عنوان مثال اگر خبر پذیرش بیت کوین توسط آمازون منتشر شود و فردی احتمال دهد که قیمت بیت کوین افزایش خواهد یافت و بیت کوین بخرد، او در واقع به نوعی از تحلیل فاندامنتال برای تصمیم گیری در مورد خرید بیت کوین استفاده کرده است.

تحلیل سنتیمنتال (Sentimental Analysis) در زمینه معاملات فارکس شامل بررسی سیستماتیک احساسات و نظرات شرکت کنندگان در بازار برای سنجش جهت بالقوه جفت ارزی خاص است. معامله گران با نظارت بر مقالات خبری، رسانه های اجتماعی و سایر منابع اطلاعات مالی، تلاش می کنند تا احساسات غالب، چه صعودی (مثبت) و چه نزولی (منفی) پیرامون ارزی خاص را درک کنند. این احساسات می تواند به شدت بر حرکات بازار تأثیر بگذارد و گاهی اوقات باعث نوسانات سریع قیمت می شود.

ابزارهای خودکار و الگوریتم های یادگیری ماشینی برای پردازش و تفسیر مقادیر زیادی از داده های متنی، استخراج شاخص های احساسات و شناخت توسعه داده شده اند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که تجزیه و تحلیل احساسات تنها بخشی از معمای معاملاتی و برای درک جامع بازار فارکس باید با سایر روش های تحلیل های فاندامنتال و تکنیکال ترکیب شوند. معامله گران موفق با در نظر گرفتن داده های کمی و روندهای احساسات کیفی، از تجزیه و تحلیل احساسات به عنوان ابزاری کمکی برای تصمیم گیری آگاهانه تر استفاده می کنند.

عوامل موثر بر بازار فارکس

بازار Forex در درجه اول تحت تأثیر عوامل فراگیر کلان اقتصادی است، عواملی که بر تصمیمات معامله گران یعنی تعیین کنندگان نهایی ارزش ارز در هر زمان تأثیر می گذارند. سلامت اقتصاد یک کشور عاملی مؤثر در ارزش ارز آن کشور است. سلامت اقتصادی به طور کلی با توجه به رویدادهای متعدد اقتصادی و اطلاعاتی شکل می گیرد؛ با این حال، ممکن است به صورت روزانه تغییر کرده و در ماهیت 24 ساعته بازار ارز خارجی تأثیر بگذارد. عوامل زیر می تواند بازار فارکس را تحت تاثیر قرار دهد.

بازار سرمایه نقش اساسی در تأثیرگذاری بر پویایی فارکس ایفا می‌کند. به عنوان عاملی با مفاهیم عمیق، این بازار تجارت ابزارهای مالی مانند سهام، اوراق قرضه و مشتقات را در بر‌می‌گیرد. نوسانات بازار سرمایه می‌تواند فشار قابل توجهی بر نرخ ارز وارد کند. به عنوان مثال، تغییر در تمایل سرمایه گذاران به سمت سهام یا اوراق بهادار با درآمد ثابت می تواند منجر به تغییر در میزان تقاضا برای ارزها شود و بر ارزش نسبی آنها تأثیر بگذارد.

علاوه بر این، تفاوت نرخ بهره بین بازارهای سرمایه کشورها به طور قابل توجهی به پویایی بازار فارکس کمک می‌کند. تصمیمات بانک مرکزی برای افزایش یا کاهش نرخ بهره بر هزینه های استقراض و جذابیت سرمایه گذاری و متعاقباً بر جریان ارز تأثیر می گذارد. معامله گران هنگام تدوین استراتژی های معاملاتی، به دقت روندهای بازار سرمایه را بررسی می کنند، چون این تحولات اطلاعاتی را در مورد تغییرات بالقوه در ارزش ارز فراهم می کند. شناخت ارتباط بین بازارهای سرمایه و فارکس برای تحلیل و بررسی پیچیدگی های چشم انداز مالی جهان ضروری است. در ادامه آموزش رایگان فارکس عوامل موثر دیگر در این بازار شرح داده شده اند.

تجارت بین الملل نقشی اساسی در تأثیرگذاری بر بازار ارز خارجی (فارکس) دارد. همچنان که کشورها در تجارت فرامرزی کالا و خدمات شرکت می کنند، باید برای تسهیل مبادلات، ارزهای مربوطه خود را مبادله کنند. این مبادله ارز مستقیماً بر نرخ فارکس تأثیر می‌گذارد. افزایش صادرات می تواند منجر به تقاضای بالاتر برای ارز یک کشور شود و ارزش آن را تقویت کند. برعکس، واردات بیشتر می تواند تقاضای بیشتری برای ارزهای خارجی ایجاد کند و به طور بالقوه باعث تضعیف ارزش پول داخلی شود.

عدم تعادل تجاری و تعرفه ها نیز می تواند باعث نوسانات در ارزش ارز شود، چون بر پویایی عرضه و تقاضا تأثیر می گذارد. شاخص های اقتصادی مانند کسری یا مازاد تجاری می توانند سرمایه گذاران را ترغیب کنند تا موقعیت فارکس خود را تعدیل کرده و بر نرخ ارز تأثیر بگذارند. بنابراین، درک دقیق پویایی تجارت بین الملل برای معامله گران و سیاست گذاران به منظور پیش بینی و هدایت حرکات بازار فارکس بسیار مهم است.

شرایط سیاسی تأثیر قابل توجهی بر فارکس دارد که اغلب باعث نوسانات ناپایداری در آن می شود. تغییر در سیاست های دولت، انتخابات، تنش های ژئوپلیتیکی و روابط دیپلماتیک بر ثبات اقتصادی یک کشور و متعاقباً بر ارزش پول آن تأثیر می گذارند. سرمایه گذاران به دقت تحولات سیاسی را زیر نظر دارند، چون عدم‌ ثبات می تواند باعث فرار سرمایه و تضعیف ارز شود. محیط های سیاسی باثبات به طور کلی باعث جذب سرمایه گذاری خارجی شده و اعتماد سرمایه گذاران را تقویت می کند و ارزش پول را بالا می برد.

در مقابل، آشفتگی سیاسی می تواند اعتماد را از بین برده و منجر به کاهش ارزش پول شود. حتی پیش بینی تغییر سیاست ها می تواند واکنش های مختلفی را در میان فعالان بازار ایجاد نماید. تصمیمات بانک مرکزی اغلب با جو سیاسی تلاقی کرده و بر پویایی فارکس تأثیر بیشتری می گذارد. در این تعامل پیچیده، معامله گران و تحلیلگران باید با هوشیاری شرایط سیاسی را در سراسر جهان ارزیابی کنند تا پیش بینی های آگاهانه ای در فارکس انجام داده و خطرات احتمالی را کاهش دهند.

شرایط اقتصادی تأثیر قابل توجهی در حوزه تجارت فارکس دارد. پویایی نوسانات اقتصاد یک کشور به طور قابل توجهی بر قدرت ارز آن کشور تأثیر می گذارد. شاخص های اقتصادی قوی مانند رشد تولید ناخالص داخلی، نرخ اشتغال، سطح تورم و تراز تجاری می توانند ارزش یک ارز را افزایش دهند زیرا نشان دهنده یک اقتصاد پر رونق هستند. در مقابل، بی ثباتی اقتصادی که با رکود، بیکاری بالا یا بدهی فزاینده مشخص می شود، می تواند به کاهش ارزش پول منجر شود.
معامله گران فارکس به دقت سیاست های بانک مرکزی و تصمیمات مربوط به نرخ بهره را که نقشی اساسی در شکل دادن به جذابیت ارز برای سرمایه گذاران ایفا می کند، تحت نظر دارند. نرخ بهره بالاتر اغلب یک ارز را تقویت می کند، چون بازدهی بالاتری را از سرمایه گذاری بر روی آن ارز به همراه دارد. در اصل، درک عمیق از تعامل پیچیده بین شرایط اقتصادی و ارزش ارز برای تجارت موفق در فارکس بسیار مهم است که معامله گران را قادر می سازد تا تصمیمات آگاهانه بگیرند و بر اساس روندهای بازار سرمایه گذاری کنند.

عوامل موثر بر موفقیت در فارکس

بسیار مهم است که دانش اقتصادی کافی و مهارت های تحلیل را داشته باشید، تا بتوانید نحوه انجام معامله را فرا بگیرید. استراتژی ها و تکنیک های فارکس به تاجران در اتخاذ تصمیمات درست کمک می کند، تا تشخیص دهند که چه زمانی برای خرید یا فروش ارزها برای دستیابی به سود مناسب است. در ادامه آموزش رایگان فارکس لیستی از استراتژی های تجارت فارکس را بیان می کنیم، که به شما در جهت تبدیل شدن به یک تاجر موفق کمک می کنند.

شروع با یک حساب آزمایشی یا دمو به عنوان عاملی تعیین کننده در دستیابی به موفقیت در حوزه تجارت فارکس محسوب می شود. این محیط شبیه سازی شده، پلتفرم ارزشمندی را برای معامله گران تازه کار فراهم می کند تا پیچیدگی های بازار را بدون قرار گرفتن در معرض خطرات مالی واقعی درک کنند. معامله گران علاقمند به فارکس از طریق معامله با صندوق های مجازی که شرایط واقعی بازار را تقلید می کنند، می توانند درک جامعی از تغییرات قیمت، تحلیل تکنیکال و استراتژی های مدیریت ریسک به دست آورند.

استفاده از این نوع حساب ها به آنها امکان می دهد تا رویکرد معاملاتی خود را تنظیم کنند، سبک های معاملاتی مختلف را آزمایش کنند و نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی نمایند. عدم وجود سهام واقعی مالی در یک حساب آزمایشی، فضای کم فشاری را ایجاد می کند که به معامله گران امکان می دهد تا از اشتباهات خود درس بگیرند و استراتژی های خود را به طور مکرر اصلاح کنند. بنابراین، شروع با یک حساب دمو نه تنها باعث افزایش اعتماد به نفس می شود، بلکه مهارت ها و دانش ضروری برای تصمیم گیری آگاهانه در معاملات واقعی فارکس و در نهایت احتمال موفقیت را افزایش می دهد. در ادامه آموزش رایگان فارکس با حساب دمو آشنا خواهید شد.

تسلط بر استراتژی های فارکس عنصری ضروری برای پیروزی در دنیای پویای معاملات فارکس است. این استراتژی ها به عنوان قطب نما عمل کرده و معامله گران را در دریاهای پرتلاطم ارزها هدایت می کنند. درک کامل استراتژی های فارکس به معامله گران این امکان را می دهد تا تصمیمات آگاهانه بگیرند و تاثیر انتخاب های نامعقول ناشی از احساسات را کاهش دهند.

استراتژی های فارکس طیف وسیعی از تکنیک ها، از استراتژی های دنبال کردن روند و شکست گرفته تا مدیریت ریسک و تحلیل فاندامنتال را شامل می شوند. استفاده ماهرانه از این استراتژی ها، معامله گران را قادر می سازد تا نقاط ورود و خروج بالقوه را شناسایی، ریسک پذیری را مدیریت و بر اساس ناکارآمدی های بازار سرمایه گذاری کنند. یادگیری مستمر و انطباق استراتژی ها با شرایط متغیر بازار برای موفقیت پایدار حیاتی است.

آموزش در استراتژی های فارکس فراتر از دانش نظری است و کاربرد عملی و تجربه را در بر می‌گیرد. معامله گران تازه کار می توانند از مشاوره با متخصص، دوره های آموزشی آنلاین و محیط‌ های معاملاتی شبیه سازی‌ شده برای تقویت مهارت های خود بهره مند شوند. با در نظر گرفتن نکات ظریف استراتژی های فارکس، معامله گران توانایی خود را در رمزگشایی سیگنال های بازار افزایش داده و در طول زمان، مجموعه مهارت های جامعی را پرورش می دهند که برای دستیابی به موفقیت پایدار در معاملات فارکس ضروری است.

یادگیری هنر تجزیه و تحلیل به عنوان عاملی مهم در دستیابی به موفقیت در حوزه تجارت فارکس محسوب می شود. چشم انداز پیچیده بازار ارز نیاز به درک جامعی از تحلیل فاندامنتال و تکنیکال دارد. تحلیل فاندامنتال شامل بررسی شاخص های اقتصادی، رویدادهای ژئوپلیتیکی و احساسات بازار برای سنجش تغییرات ارز است. از سوی دیگر، تحلیل تکنیکال بر الگوهای نمودار، روندها و تاریخچه داده ها برای پیش بینی نوسانات قیمت متکی است.

با تقویت این مهارت های تحلیلی، معامله گران می توانند تصمیمات آگاهانه بگیرند و نقاط ورودی و خروجی بهینه را شناسایی کنند. این مهارت به طور قابل توجهی خطرات ذاتی در معاملات فارکس را کاهش می دهد. یادگیری روش های مختلف تحلیل توانایی رمزگشایی سیگنال های بازار، پیش بینی روندها و واکنش سریع به شرایط در حال تغییر را پرورش می دهد. آموزش و تمرین مداوم ضروری است، چون بازار فارکس پویا و غیرقابل پیش بینی است. به طور خلاصه، آشنایی با روش های مختلف تحلیل سنگ بنای موفقیت فارکس است که معامله گران را قادر می سازد تا با دقت و اطمینان بیشتری در این بازار پیچیده حرکت کنند. در آموزش رایگان فارکس در قیمت انواع تحلیل در فارکس درمورد تحلیل تکنیکال و فاندامنتال توضیحات داده شده است.

اجتناب از سرمایه گذاری بیش از حد و در عین حال سرمایه گذاری با استفاده از لوریج می تواند به طور قابل توجهی به موفقیت در فارکس کمک کند. تجارت فارکس شامل مبادله جفت ارزهاست و حوزه تجارتی پرخطر و در عین حال، با درآمد بالا محسوب می شود. مدیریت ریسک موثر بسیار مهم است و شامل عدم تخصیص سرمایه بیش از حدیست که می توانید از دست بدهید.

لوریج (Leverage) یا اهرم (که پیش تر در آموزش رایگان فارکس درمورد آن صحبت کردیم)، شمشیری دو لبه است و می‌تواند میزان سود را تقویت کند، اما ممکن است باعث افزایش میزان ضرر نیز بشود. با استفاده هوشمندانه از لوریج، معامله گران می توانند پوزیشن های بزرگ تر را با سرمایه گذاری های کوچک تر کنترل کنند و بطور بالقوه سود قابل توجهی را به همراه داشته باشند. با این حال، دریافت لوریج بیش از حد ممکن است به از بین رفتن سریع سرمایه منجر شود.

معامله گران موفق بر رویکرد متعادل تاکید دارند. آنها به دقت روندهای بازار را تجزیه و تحلیل، استراتژی های آگاهانه ای را طراحی کرده و سبد سهام خود را متنوع می کنند. آنها به جای اینکه مبالغ قابل توجهی را در یک تجارت واحد غرق کنند، سرمایه های خود را برای کاهش ریسک، در چندین حوزه کسب و کار توزیع می کنند. این استراتژی از آنها در برابر نوسانات غیرمنتظره بازار محافظت می کند.

در نتیجه، فعالیت در بازار فارکس به مراقبت زیادی نیاز دارد. دوری از سرمایه گذاری های بیش از حد و در عین حال، استفاده هوشمندانه از لوریج، می تواند عاملی اساسی در دستیابی به موفقیت پایدار باشد.

تمرکز بر معامله با یک جفت ارز واحد می تواند موفقیت در بازار فارکس را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. این رویکرد به معامله گران اجازه می دهد تا تفاوت های ظریف و رفتار آن جفت ارز خاص را از نزدیک درک کنند، که به تصمیم گیری آگاهانه تر منجر می شود. معامله با یک جفت ارز امکان تحقیقات عمیق، بررسی آسانتر شاخص های اقتصادی و حساسیت بیشتر نسبت به روندهای بازار را فراهم می کند.

مدیریت ریسک با افزایش آشنایی، قابل کنترل تر می شود و احتمال انجام اقدامات غیرمنطقی ناشی از نا آگاهی را کاهش می دهد. تسلط بر الگوهای یک جفت ارز، توانایی پیش بینی دقیق حرکت قیمت آن را افزایش می دهد. علاوه بر این، محدودیت های زمانی کاهش می یابد که به معامله گران امکان می دهد تا تاریخچه قیمتی را بطور کامل تحلیل کرده و استراتژی های خود را اصلاح کنند. با وجودی که تنوع مزیت های خود را دارد، هدایت تلاش ها برای تسلط بر یک جفت ارز، مبنای محکمی را فراهم می کند تا بر اساس آن، معامله گران بتوانند معاملات موفقی را در فارکس انجام دهند.

تجارت در بازار فارکس نیازمند یک رویکرد منظم برای موفقیت و یکی از عوامل کلیدی در دستیابی به این امر اجتناب از معاملات بر اساس احساسات است. احساساتی مانند ترس و حرص و طمع می توانند قضاوت را تحت الشعاع قرار دهند و منجر به تصمیمات نامعقول شوند که اغلب باعث ضرر معامله گر می شوند.

معامله گران موفق فارکس به یک استراتژی معاملاتی کاملاً تعریف شده، تحلیل جامع بازار و یک برنامه مدیریت ریسک واضح متکی هستند. معاملات مبتنی بر احساسات می تواند به معامله بیش از حد، تداوم ضرر و نادیده گرفتن سیگنال ها منجر شود. در عوض، معامله گران باید ذهنیتی منطقی را پرورش دهند و به استراتژی از پیش تعیین شده خود و پارامترهای ریسک پایبند باشند. این رویکرد در عین به حداقل رساندن ریسک های غیرضروری، توانایی معامله گر برای سرمایه گذاری با استفاده از فرصت ها را افزایش می دهد. با حفظ تعادل در احساسات، معامله گران می توانند تصمیمات آگاهانه بگیرند، با تغییرات بازار سازگار شوند و موفقیت خود در فارکس را تداوم ببخشند.

چرا معامله گران در فارکس شکست می خورند ؟

بیایید سناریو زیر را در نظر بگیریم. بازار تنها در بلند مدت بالا و یا پایین می رود. به این ترتیب، بر اساس بنیادی ترین نسبت ریسک/پاداش (یعنی 1:1) %50 از معامله گران باید موفق شوند، اما اینگونه نیست. یک معامله گر بدترین دشمن خود است و خطای انسان ریشه در بسیاری از مشکلات دارد. به طور خلاصه، دلیل اصلی ضرر مالی معامله گران Forex بسیار ساده است، مقصر اصلی خود معامله گران هستند. تجارت مالی به ویژه در بازارهای ارز نیازمند برنامه ریزی طولانی مدت و دقیق در سطوح مختلف است. معامله گر بدون درک اصول اولیه بازار و تحلیل مدام این محیط بی ثبات نمی تواند شروع به معامله کند. کسانی که علاقه مند به سرمایه گذاری و تجارت هستند بهتر است به منظور جلوگیری از ضرر مالی در تجارت Forex پیشنهادات زیر را به دقت بخوانند.

معامله بیش از حد، انجام معاملات بسیار بزرگ و یا مکرر از شایع ترین دلایل شکست معامله گران Forex است. داشتن اهداف سود غیر واقعی در سر، اعتیاد به بازار و یا عدم سرمایه کافی ممکن است به معامله بیش از حد بیانجامد. در حال حاضر از اشاره به انتظارات غیر واقعی صرف نظر می کنیم چرا که این مفهوم بعداً به طور کلی در این مقاله بررسی خواهد شد. قبل از هر چیز به بررسی عدم سرمایه کافی می پردازیم.

اکثر معامله گران می دانند که بدون پول نمی توان کسب درآمد کرد. یکی از برترین مزایای Forex دسترسی به حساب های اهرمی بسیار بالاست. به این ترتیب حتی معامله گرانی که سرمایه اندکی دارند هم می توانند با پیش بینی قیمت دارایی های مالی سود قابل توجهی کسب کنند و یا بالعکس، متحمل ضرر زیادی شوند. مادامی که یک استراتژی مدیریت ریسک همه جانبه در کار باشد اینکه پایه یک سرمایه گذاری قابل توجه از اهرم بالا و یا سرمایه گذاری بالای اولیه نشأت می گیرد اهمیت چندانی ندارد.

دلیل دیگر ضرر مالی معامله گران Forex این تصور غلط است که یک استراتژی تجاری اثبات شده برای دستیابی به تعداد زیادی از معاملات سودآور کافی است. بازارها بی ثبات هستند؛ اما در بازار ثابت و یکنواخت هم نمی توان معامله کرد. به دلیل همین بی ثباتی همیشگی بازار است که معامله گران باید بتوانند این تغییرات را ردیابی کرده و خود را با هر شرایطی وفق دهند. درست است که این تغییرات شما را در معرض ریسک های جدید قرار می دهد، اما به واسطه ی همین تغییرات فرصت های جدید هم به وجود می آید. یک معامله گر زبردست به جای ترس از این تغییرات از آنها بهره می برد. یک معامله گر علاوه بر عوامل دیگر باید با پیگیری جدیدترین نشریات مالی، میانگین ناپایداری ها را بررسی کرده و بتواند بازار گرایشی (Trending Market) را از بازار بی ثبات (Ranging Market) تشخیص دهد. نوسانات بازار تأثیرات عمده ای بر عملکرد تجاری دارد.

 معامله گران باید آگاه باشند که نوسانات بازار ممکن است در طی ساعت ها، روزها، ماه ها و حتی سال ها پراکنده شود. بسیاری از استراتژی های تجاری وابسته به نوسانات در دوره های غیر قابل پیش بینی نتایج نامطلوبی ارائه می دهند؛ بنابراین، یک معامله گر باید همواره از استراتژی ای بهره ببرد که مطابق نوسانات موجود در شرایط کنونی بازار است.

مدیریت ریسک نامناسب باعث می شود تا معامله گران Forex به سرعت ضرر مالی بدهند. این که پلتفرم های تجاری مجهز به مکانیسم های اتوماتیک حد سود (Take Profit) و حد ضرر (Stop Loss) هستند اصلاً اتفاقی نیست. تسلط بر آنها به طرز قابل توجهی شانس معامله گران را برای موفقیت افزایش می دهد. معامله گران نه تنها باید از وجود این مکانیسم ها مطلع باشند، بلکه باید بتوانند آنها را به درستی و مطابق با سطوح نوسانات بازار (که برای دوره و مدت معاملات پیش بینی شده) به کار ببندند.

به یاد داشته باشید که یک «حد ضرر رو به پایین» می تواند مسبب از دست رفتن یک پوزیشن سودآور باشد. در عین حال، یک «حد سود رو به بالا» ممکن است به دلیل عدم نوسان هیچوقت به ثمر نرسد. توجه به نسبت ریسک/پاداش یکی از مهم ترین بخش های یک مدیریت ریسک خوب است. نسبت ریسک/پاداش یک معیار سنجشی است که در برنامه ریزی به معامله گران کمک می کند تا بدانند اگر معامله طبق برنامه پیش برود چقدر سود و در غیر این صورت چقدر ضرر می دهد.

این مثال را در نظر بگیرید، اگر «حد سود» در 100 پیپ و «حد ضرر» در 50 پیپ تنظیم شده باشد، در این صورت نسبت ریسک/پاداش شما 2:1 خواهد بود. این بدان معناست که شما در هر سه معامله (به شرطی که سودآور باشند) حداقل یک بار یر به یر می شوید. معامله گران باید همیشه این دو متغیر را در کنار هم بررسی کنند تا از سازگاری آنها با اهداف سود اطمینان حاصل شود.

معامله گران Forex به چه علت های دیگری ضرر می کنند؟ نگرش ضعیف و ناتوانی در آمادگی برای شرایط کنونی بازار قطعاٌ در این موضوع نقش دارد. به شدت توصیه می شود که با تجارت مالی همانند یک نوع کسب و کار برخورد کنید، چرا که واقعاً اینگونه است. هر پروژه تجاری جدی نیازمند یک برنامه تجاری است. یک معامله گر جدی باید با تلاش و صرف وقت یک استراتژی تجاری کامل برای خود مهیا کند. یک برنامه تجاری در کمترین حالت باید نقاط بهینه ورود و خروج در معاملات، نسبت ریسک/پاداش و قوانین مدیریت پول را در نظر بگیرد.

معامله گران Forex دو دسته اند؛ دسته اول از بازار سهام و دیگر بازارهای مالی رانده شده و به دنبال شرایط تجاری بهتر و یا سرمایه گذاری دارایی های خود به بازار Forex پیوسته اند. دسته دوم معامله گران تازه کاری هستند که پیش از این در هیچ بازار مالی معامله نکرده اند. کاملاً طبیعی است که دسته اول به واسطه ی تجربه خود در معاملات Forex موفقیت بیشتری کسب کند. آنها پاسخ سؤالاتی که برای تازه کاران مطرح است را می دانند، سؤالاتی مانند چرا معامله گران Forex شکست می خورند؟ یا چرا تمام معامله گران شکست می خورند؟
معامله گران با تجربه در قبال سود انتظاراتشان واقع بینانه است. این ذهنیت باعث می شود تا آنها از دنبال کردن قیمت و شکست قوانین تجاری استراتژی خود اجتناب کنند، زیرا این دو خصیصه به ندرت سودمند هستند. انتظارت واقع بینانه برخی از فشارهای روانی تجارت را کاهش می دهد. برخی از معامله گران با تجربه در هنگام یک معامله ناموفق غرق احساسات خود شده و پی در پی تصمیمات اشتباه می گیرند.

معامله گران تازه کار باید بدانند که در بازار Forex نمی توان به سرعت ثروتمند شد. به یاد داشته باشید، Forex مانند هر تجارت و یا حرفه دیگری دارای دوره های بد و خوب توأم با ریسک و پاداش است. اگر حضور در بازار برای هر معامله به حداقل برسد، در معامله گر آرامش خاطر به وجود می آید چرا که عملکرد کلی وی در دراز مدت دیگر تحت تأثیر یک معامله ناموفق نخواهد بود. بهترین متحد شما صبر و یکپارچگی است. نیازی نیست معامله گر در یک و یا دو معامله بزرگ حتماً به ثروت کمی برسد. زیرا این به عادت بد تجاری و ضررهای قابل توجهی در دراز مدت می انجامد. بهترین گزینه شما دستیابی به نتایج مثبت از طریق معاملات کوچکتر در طول ماه ها و سال هاست.

تقویم اقتصادی

یکی از مهمترین ابزارهای کاربردی در بازار فارکس تقویم اقتصادی است که معامله گران با استفاده از این ابزار مهم اقدام به تحلیل و پیش بینی بازار ارزها و سایر ابزارهای معاملاتی می ‌کنند. در واقع تقویم اقتصادی شامل اخبار اقتصادی در روزهای آینده است و از آن جایی که رویدادها، خبرها و تصمیمات سیاسی در فعالیت های تجاری و نوسانات قیمت در بازارهای مالی بسیار تاثیر گذار هستند، از تقویم اقتصادی به عنوان یکی از مهمترین بخش های بازار مالی به خصوص فارکس یاد می‌ شود. به همین خاطر به تریدرها و معامله گران تازه کار همواره توصیه به آموزش و یادگیری تحلیل تقویم اقتصادی فارکس می شود.

تقویم اقتصادی در واقع یک منبع اطلاعاتی مهم و معتبر برای معامله گران است که با مطالعه و بررسی این تقویم اطلاعاتی در رابطه با پیشامدها و رویدادهای مهم اقتصادی که در روزهای آینده قرار است اتفاق بیفتد کسب می کنند. رویدادهای نظیر تولید ناخالص داخلی، شاخص قیمت مصرف کننده و یا گزارشات اشتغال می باشد.

بنابراین زمانی که با مباحثی همچون دخالت بانک مرکزی و یا مالیات های سنگین مواجه می شویم برای پیش ‌بینی تاثیر آن در بازار مالی باید تاریخ بعدی جلسه بانک مرکزی یا دیگر اخبار وابسته به آن را بدانیم. در نتیجه معامله ‌گران با استفاده از تقویم اقتصادی تاثیر رویدادها در بازار مالی از جمله فارکس را پیش بینی می کنند. به این صورت که آنها رویدادهای اقتصادی مرتبط با ارزی را که می خواهند خریداری کنند را به دقت تحت نظر می گیرند و مورد بررسی قرار می ‌دهند که یک رویداد چه تأثیری در نوسانات قیمت آن ارز خواهد داشت.

ساعت فارکس

تداخل جلسات نیویورک و لندن زمانیست که بسیار مورد علاقه معامله گران است! به معنای واقعی کلمه می توانید حس کنید که معامله گران در تلاش و تکاپو هستند زیرا می دانند که زمان کار فرا رسیده است. این شلوغ ترین زمان روز است زیرا معامله گران از دو مرکز مالی بزرگ (لندن و نیویورک) کار را آغاز می کنند.
در طول این دوره، می توانیم چند حرکت بزرگ را ببینیم، به ویژه هنگامی که گزارش های خبری از آمریکا و کانادا منتشر می شوند. بازارها همچنین می توانند با اخبار “دیرهنگام” از اروپا تکان بخورند.
اگر هر روندی در بازار اروپا ایجاد شود، می توانیم ادامه روند را ببینیم، زیرا معامله گران آمریکایی تصمیم به ورود و ایجاد موقعیت پس از خواندن وقایع در ساعات قبلی دارند. هر چند باید مراقب باشید که برخی از معامله گران اروپایی ممکن است موقعیت خود را در پایان جلسه اروپا ببندند که می تواند منجر به چند حرکت نوسانی در بازار شود.

تداخل بازار لندن و توکیو یعنی مابین ساعات 00.00 تا 02.00 بامداد کمترین همپوشانی را دارد. اکثر معامله گران مستقر در ایالات متحده در این زمان بیدار نیستند و همپوشانی دو ساعته فرصت کمی برای تماشای تغییرات بزرگ قیمت است.

اگر معامله گران بتوانند درک درستی از ساعات بازار داشته باشند و اهداف مناسبی را تعیین کنند، در یک برنامه عملیاتی شانس بسیار بیشتری برای دست‌یابی به سود خواهند داشت. همه ساعات روز به یک اندازه برای معامله مناسب نیستند. بهترین زمان برای ترید، زمانیست که بازار فعالیت بیشتری داشته باشد. بهترین زمان برای معامله، همپوشانی در زمان معاملات بین بازارهای آزاد است. همپوشانی با دامنه ها و قیمت بالاتر، فرصت های بیشتری ایجاد می کند. به این مثال از ساعت کار جفت ارزها و هم ‌پوشانی آن ها در معاملات توجه کنید.
بیشترین همپوشانی در بازارهای ایالات متحده/لندن رخ می ‌دهد. یعنی بین ساعات 17تا 21. بیش از 70 درصد از معاملات درصورت همپوشانی این بازارها اتفاق می ‌افتند زیرا دلار و یورو دو ارز رایج برای معامله هستند. این زمان بهینه ترین زمان برای تجارت است زیرا نوسانات قیمتی بسیار زیاد است.

بازار فارکس یک بازار ۲۴ ساعته در ۵ روز هفته می باشد. این بازار در روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل است و از صبح روز دوشنبه با بازار استرالیا شروع می شود. برای معامله گران بازار فارکس این موضوع اهمیت دارد که از ساعت کار فارکس اطلاع داشته باشند و همچنین ساعت باز و بسته شدن بازار فارکس را بدانند تا بر طبق آن برنامه معاملاتی خود را تنظیم کنند.

ساعت شروع کار فارکس با بازار بورس سیدنی استرالیا شروع می شود و با بورس نیویورک آمریکا به پایان می رسد. در واقع ساعت کاری بازارهای فارکس به این صورت است که با اتمام ساعت کاری یک بازار به بازار بعد می رود تا بتواند در طول ۲۴ ساعت فعالیت کند. هر بازاری که تمام می شود بازار دیگری شروع می شود و بعضی بازار ها نیز با یکدیگر همپوشانی (overlap) دارند که مهمترین این همپوشانی ها در ساعت کاری بازار لندن و نیویورک است که حدود ۷۰ درصد تبادلات در این زمان صورت می گیرد.

اخبار و تاثیر آن بر فارکس

تفاوت میان اخبار را باید در میزان تاثیرگذاری آن بر بازار جستجو کرد. تاثیر اخبار در فارکس یک کنشی غیر قابل انکار است. اینکه چه رخدادی و چگونه، معاملات فارکس را به سمت مشخصی هدایت می کند؟ تمایل طبیعی بازار به سمت اخباریست که تکانه های مثبت را به آن تزریق کند و نرخ نفوذ این اخبار در بین معامله گران نیز به طور طبیعی بیشتر است. اما در اکثر مواقع نمی توان در مقابل اثر اخبار منفی مقابله کرد. اخباری از قدرت های اقتصادی و سیاسی دنیا که با کوچکترین بحران ها و چالش ها، ارزش پول مردم را دچار دگرگونی می کنند.

به طور مثال به دلیل میزان کاربری ارز دلار آمریکا در اقتصاد جهان، هرگونه چالش در زمینه دلار سبب اثرگذاری بر تمامی ابعاد دیگر نیز می شود. این موضوع در مورد فارکس نیز صدق می کند که بیش از نود درصد معاملات آن مبنای دلاری دارد.
در مورد سایر اخبار نیز باید دقیق بود. گاه بروز یک بیماری همه گیر مانند کرونا، اقتصاد جهان و از جمله بزرگترین آنها را به چالش بزرگ می کشاند و تعطیلی های وسیع به بار می آورد. یا در مورد بلایای طبیعی نیز باید اطلاعات کافی داشته باشید که به طور مثال در فصل مشخصی از سال امکان بروز طوفان های سهمگین در یکی از قدرت های اقتصادی جهان، ممکن است بورس یا فارکس و یا سایر شاخص های اقتصادی موثر را تحت تاثیر خود قرار دهد.

سرمایه و سرمایه گذاری

برخلاف بازار سهام، هیچگونه قانونی برای شروع معاملات فارکس تعیین نشده است. بنابراین، می‌توانید با مبلغ بسیار کمتری نسبت به حداقل مبلغ ورودی بازار سهام آمریکا (25000 دلار) معاملات فارکس را شروع کنید. جفت ارزهای فارکس در واحدهای 1000؛ 10000 و 100000 تایی که به آنها لات میکرو، مینی و استاندارد می گویند، معامله می شوند. هنگام شروع معاملات فارکس، به معامله گران تازه کار توصیه می شود که ابتدا ۱ حساب میکرو باز کنند. معامله ی میکرولات‌، به شما انعطاف بیشتری داده و بنابراین، ریسک هر معامله کمتر از ۱ درصد خواهد بود. برای مثال، یک معامله گر میکرولات، می تواند به ارزش 6000 دلار، 14000 دلار یا 238000 دلار ارز معامله کرده ولی یک معامله گر مینی لات تنها می تواند در مضارب 10 هزارتایی معامله کند؛ یعنی 10000؛ 20000؛ 30000 دلار و … . معامله گران استاندارد نیز تنها در موقعیت هایی با مضرب 100000، یعنی 100000؛ 200000؛ 300000 و … می تواند معامله کند.

Forex بزرگ ترین بازار مالی دنیاست و تا سال 2017 حجم معاملات روزانه آن با رشد چشمگیری به حدود 5.3 تریلیون دلار رسیده است. در دهه گذشته معاملات آنلاین Forex در بین معامله گران بسیار شهرت یافته و این به دلیل ارائه مزیت های بزرگ این بازار است. مزایای Forex عبارتند از:

 • امکان معامله در 24 ساعت شبانه روز
 • معامله در بازارهای صعودی و نزولی
 • هزینه های پایین معاملات
 • نقدینگی بالا (Liquidity)
 • دسترسی به اهرم (Leverage)
 • سرمایه اندک
 • حساب های آزمایشی رایگان (Demo)

نقطه ورود در واقع همان قیمتی است که تصمیم می گیرید در آن وارد معامله شوید. پیدا کردن نقطه ورود موفق ‌در معامله گری کار بسیار سختی بوده و انجام صحیح آن نیازمند داشتن دانش مرتبط است. به عنوان مثال باید بتوانید با درک درست سنتیمت بازار و چشم انداز فاندامنتالی یک کشور، ارز آن را با ارز کشور دیگر به درستی مطابقت دهید و در آخر مدیریت ریسک انجام دهید.

روش و استراتژی معامله

به دلیل آنکه فارکس بسیار جذاب و متنوع و پتانسیل سودسازی بالایی دارد، انواع معامله در فارکس نیز بسیار متنوع بوده و معامله گران و تریدرهای بیشماری را با روش‌ های مختلف برای نوسان گیری و سوداگری در ارزها آورده است. در بین نماد‌ها معروف ترین آنها فارکس خرده فروشی (retail forex)،‌ فارکس اسپات (spot forex)، آتی یا فیوچرز (futures)، آپشن ها (option)، ETF که مخفف exchange-traded funds و CFD ها و در آخر Spread betting است.

بازار اسپات یک بازار مبادله ای (off-exchange) است که همچنین آن را به عنوان OTC یا over-the-counter می شناسند. بازار آف اکسچنج یک بازار بزرگ، در حال رشد و شناور در بازار مالی که به صورت ۲۴ ساعته فعال است. این بازار مثل بازار سنتی نیست که یک مرکز داشته باشد. در یک بازار OTC، اشخاص به صورت مستقیم با طرف مقابل معامله می کنند. بیشتر معاملات به صورت الکترونیکی انجام می شود. بازار اولیه در فارکس را interdealer می نامند که در آن دلالان یا dealer های فارکس با هم معامله می کنند. یک دلال، شخص یا سازمانی برای آماده میانجیگری در خرید یا فروش ارزها با مشتری است. به این بازار همچنین بین بانکی یا interbank هم می گویند چرا که بانک ها بخش عمده معاملات را در اختیار گرفته اند.

آتی یا فیوچرز، قراردادیست که شما یک نماد را در قیمتی مشخص در آینده می خرید یا می فروشید. یعنی ساده بگوییم، شما آن چیز را با قیمت آینده اش ترید می کنید، مثال ساده آن دلار فردایی یا بازار آتی زعفران خودمان است. نرخ آن چیز برای آینده است اما شما در حال حاضر با همان نرخ، آن را معامله می کنید. یک آتی ارز، قراردادیست که تعیین می کند در یک قیمت مشخص آن ارز خرید یا فروش رود و در کنارش یک تاریخ مشخص برای تسویه (بستن معامله) مشخص می شود. آتی ارز در سال ۱۹۷۲ در بورس کالای شیکاگو Chicago Mercantile Exchange (CME) به وجود آمد.
از آنجایی که قراردادهای آتی به نوعی استاندارد ‌شده و به صورت متمرکز هستند، بازار آن بسیار شفاف و رگوله است. معنای این جمله این است که اطلاعات قیمت و تراکنش ها برای همه در دسترس است.

یک آپشن، یک اینسترومنت مالی است که به خریدار این حق یا اختیار را می دهد که در یک قیمت مشخص و یک تاریخ انقضای مشخص، نمادی را بخرد یا بفروشد (توجه کنید که اختیار می دهد و الزام و تعهد نیست) اگر یک معامله گر یک آپشن را بفروشد، او ملزم و متعهد است که در تاریخ انقضای مشخص آن نماد را بخرد یا بفروشد (درست برعکس خریدار) یعنی ساده بگوییم، خریدار آپشن تعهدی ندارد اما فروشنده آپشن متعهد و ملزم است (حتی اگر به ضررش منجر شود) درست مثل آتی، آپشن ها هم در بازار کالای شیکاگو، بورس اوراق بهادار بین المللی (ISE) یا در بورس فیلادلفیا (PHLX) وجود دارد.

یک ETF به نوعی سبدی از چند ارز است. این نوع معامله به تریدر اجازه می دهد که بدون آنکه معاملات زیادی انجام دهد با یک صندوق در بازار فارکس شرکت کند. این نوع معامله کاربردی در پورتفوی سازی یا هج کردن علیه ریسک است. روش کار آن این است که موسسات مالی این ارزها را به صورت ذخیره نگه داشته و آن را به صورت سهم تقسیمی به عموم می دهند و مثل سهام بورس آن را می توان خرید. درست مثل آپشن، این نوع معامله دیگر در ۲۴ ساعت نمی گنجد و در ساعات اداری معامله شده و کمیسیون به آن تعلق می گیرد.

CFD مخفف عبارت contract for difference، به معنای قرارداد برای تفاوت قیمت است. این نوع از معامله نیز مشتق است. همانطور که گفتیم یک محصول یا نماد مشتق، معامله روی قیمت را ممکن می سازد. یعنی شما می توانید بر اساس دانش تحلیلگری خود تصمیم بگیرید که قیمت آن نماد بالا رفته یا پایین و روی قیمت معامله کنید. قیمت یک CFD نیز مشتقی از قیمت اصلی خود آن نماد است. مثلا برای سهام یک CFD هم وجود دارد.

یکی دیگر از انواع معامله در فارکس، یک نوع کالای مشتق به نام اسپرد بتینگ است، یعنی شما هیچگاه صاحب آن نماد نمی شوید و فقط می توانید با پیش بینی درست این که قیمت به چه سمتی می رود، سود کسب کنید. قیمت جفت ارزها که در این نوع معامله وجود دارد، مشتقی از قیمت بازار اسپات است. سود یا زیان شما به این بستگی دارد که تا چه حد قیمت از نقطه ورود شما دور شده (بر اساس حجم وارده) قبل از آنکه شما معامله را ببندید. این نوع معامله هم با فراهم کنندگان خود انجام می شود.

بروکرها (Broker)

عامل واسط بین معامله گران شخصی و بازار فارکس، بروکر یا کارگزار می باشد. معاملات فارکس در سطح خرده فروشی تنها توسط شرکت هایی که به نام (broker) مشهورند، صورت می گیرد. این شرکت ها کوچکترین فعالان بازار فارکس هستند.

نقش اصلی بروکر (کارگزار) منتقل کردن معاملات فرد معامله گر به بازار جهانی است. برای انجام معاملات ارزی مشتری باید با یک کارگزار قرارداد بسته و مبلغی را به عنوان سپرده در حساب کارگزار سپرده گذاری کند.
کارگزارها در ازای فراهم کردن امکان خرید و فروش، درصد کمی از هر معامله را به عنوان کارمزد کسر کرده و به حساب خود واریز می کنند. یعنی هزینه معاملات به صورت اتوماتیک محاسبه شده و به حساب بروکر منتقل می شود. البته سود بعضی از کارگزاران فقط از اختلاف قیمت بین خرید و فروش تأمین می گردد و از معاملات کارمزد دریافت نمی کنند.

بروکرهای «ECN» به طور مستقیم قیمت ها را از شرکت کنندگان متعددی در بازار از جمله بانک ها، بازارسازها (بروکرها) و همچنین دیگر معامله گران متصل به «ECN» دریافت می کنند و بر اساس این قیمت ها، بهترین مظنه خرید و فروش را بر روی پلتفرم تجاری خود به نمایش می گذارند. در ECN شما در برابر کارگزار خودتان معامله نمی کنید بلکه با معامله گران و موسسات مالی دیگر وارد معامله می شوید. کارگزاران ECN از نقدینگی بین بانکی بسیار بالایی برخوردار هستند و به همین دلیل شما همیشه به (کمترین) اسپرد شناور دسترسی داشته و می توانید بدون ریکوت معامله کنید. بروکرهای ECN معمولاً سپرده ی بالایی تقاضا می کنند، اما امروزه برخی از کارگزاران، تجارت در ECN را با سرمایه ی کمتر نیز ممکن ساخته اند. حساب های ECN بطور کلی برای اسکالپینگ، معامله خودکار (EA) و معامله بر روی خبر مناسب هستند. بروکرهای ECN برای هر معامله از شما کمیسیون اندکی مطالبه می کنند.

STP مخفف Straight Through Processing و به معنی پردازش مستقیم است . کارگزاران بازار ارز که از (STP) استفاده می کنند، برای استفاده مشتریان خود از این مدل، عموماً از سیستم معاملات کاملاً خودکار استفاده می نمایند . آنها بدون میز معاملاتی هستند و از این رو یک کارگزار NDD یا No Dealing Desk در نظر گرفته می شوند . به این نوع مدل کارگزار بازار ارز نیز بعضاً مدل کارگزاری A-Book گفته می شود.

این قبیل سیستم معاملات STP، بطور معمول هر معامله را بصورت الکترونیکی پردازش می کند و آنها را مستقیماً در یک گروه انتخابی از شرکت کنندگان شامل بازار معاملات بین بانکی، شرکت کنندگان در بازار معروف به ارائه دهنده نقدینگی، برای اجرای با قیمت های رقابتی وارد می کند سفارشات توسط کارگزار و به نمایندگی از مشتری ها به صورت ناشناس وارد زیر مجموعه از بازار فارکس می شوند، اعضای آن بر اساس روابط معاملاتی ایجاد شده توسط کارگزار انتخاب می شوند.

قابل توجه ترین مزیت استفاده از یک کارگزار STP این است که هیچ خطایی از جمله تأخیر در معامله یا هزینه های خطای انسانی با هر تراکنش مرتبط نیست. این بدان معناست که یک معامله گر می تواند از مداخله سایر افراد در معاملات خود جلوگیری کند که ممکن است خطاها، هزینه ها یا تأخیرهای ناخواسته را به آن تحمیل نماید. یکی دیگر از مزایای استفاده از یک کارگزار STP این است که گرایش نقدینگی و نقدشوندگی این بازار بیشتر است زیرا قیمت ها از تعداد بالایی از شرکت کنندگان در بازار به جای فقط یک ارائه دهنده نقدینگی مانند مدل سازنده بازار (MM) بدست می آید.

انواع حساب های معاملاتی در فارکس

حساب دمو یا تمرینی حسابی است که با آن می توانید روی بهبود مهارت های خود، کار کنید. بدون اینکه چیزی را از دست بدهید. در حساب های دمو شما نیازی به پرداخت هیچ پولی ندارید. البته اگر سودی هم کنید کسی آن را به شما نخواهد داد. اما مزیت بزرگ آن این است که همه چیز شامل قیمت ها و شرایط معاملاتی واقعی به نظر می‌رسد. اکثر کارگزاران به شما این امکان را می دهند که به طور رایگان یک حساب دمو باز کرده و شرایط بازار و نحوه حرکت جفت ارزها را در آن تجربه کنید. زیرا کارگزار می خواهد شما تمام قابلیت های نرم افزار معاملاتی را یاد بگیرید و بدون ریسک به داد و ستد بپردازید.

حساب تمرینی به شما اجازه می دهد تا به یادگیری بازار پرداخته و مهارت های معاملاتی خود را بدون ریسک افزایش داده و استراتژی های مختلف را مورد آزمایش قرار دهید. باید تا زمانی که سیستم مطمئن و سودآوری ایجاد نکرده اید به صورت آزمایشی در حساب دمو معامله کنید و سپس درمورد قرار دادن پول واقعی در سیستم فکر کنید.

حساب ریل یا واقعی حسابی است که ما با پول واقعی وارد معامله می شویم و در آن ضررها و سودها واقعی هستند.

برخی از بروکرهای Forex به مشتریان خود که جزئی از پیروان دین اسلام هستند حساب اسلامی ارائه می دهد. دارندگان حساب های استاندارد مشمول پرداخت یا دریافت سود برای پوزیشن هایی هستند که شبانه نگه داشته می شوند، عاملی که از نظر اسلام ربا محسوب می شود، بنابراین برای معامله گران مسلمان یک امر غیر ممکن است.
از سوی دیگر، حساب های معاملاتی اسلامی عواملی همچون عدم بهره (حساب های بدون سوآپ اسلامی) یا همان مبادله ارز، اینکه مبادله باید بین دو طرف انجام شود (دست به دست) و عدم وجود دلیل مستدل برای حرکت ارزی که بر طبق قانون ربا در اسلام قمار محسوب می شود را در نظر می گیرند. معامله گران مسلمان اکنون می توانند بدون نگرانی از قسمت های غیرمجاز تجارت که آنها را از نظر قوانین اسلامی زیر سؤال می برد در بازار Forex شرکت کنند.

حساب میکرو فارکس از دیگر حساب های مناسب برای افراد مبتدی و تازه کار می باشد. به این صورت که افراد می ‌توانند با سپرده ‌های کوچک وارد تجارت شده و در معاملات کوچکتر شرکت کنند البته اینگونه حساب ها بنا به دلایلی می تواند بسیار سودمند باشد. حساب های میکرو فارکس بهترین حساب برای سنجیدن استراتژی تریدر در بازار واقعی با حداقل ریسک خواهد بود همچین این نوع حساب ها تریدر را از نظر روحی و روانی برای حضور در انجام معاملات واقعی با مبلغ زیاد آماده می کند. از دیگر مزیت های حساب میکرو فارکس این است که تریدر می ‌تواند کیفیت اجرای اوردر، سپرده ها، سرعت واریز و برداشت در بروکر را بدون ریسک کردن مبلغ زیاد بسنجد.

حساب نانو در فارکس (حساب سنتی فارکس) نوعی از حساب می باشد که اندازه بسیار کوچکتری از حساب های استاندارد دارد (بسته به کارگزاری ها و انواع بروکر فارکس، اندازه های مختلفی وجود دارد) که مبتدیان و افراد تازه وارد به فارکس می توانند انتخاب کنند و معاملات خود را در فارکس با آن ها آغاز نمایند. هدف اصلی حساب نانو در فارکس (حساب سنتی فارکس) دسترسی معامله گران به بازار فارکس بدون نیاز به ریسک زیاد است. هر چه اندازه حجم پوزیشن کوچکتر باشد خطر ضرر به همان نسبت کمتر است. اگر چه این امر به معنای سود کمتری برای شماست اما نکته این است که از حساب نانو در فارکس به عنوان راهی برای تمرین استفاده نمایید و بیشتر بر رشد و پیشرفت خود به عنوان یک معامله گر و تریدر بیافزایید. جدای از آن، امتحان کردن حساب نانو در فارکس می تواند بسیار جالب تر از حساب های نمایشی (Demo) باشد زیرا در حساب نانو در فارکس معاملات به صورت واقعی و زنده انجام می شود و فقط ریسک های بسیار کوچکی دارد. لذا در ابتدای سفر تجاری خود، بهتر است ریسک را تا حد امکان پایین نگه دارید. مانند هر چیز دیگری، برای متخصص شدن در تجارت نیز به تمرین نیاز دارید که حساب نانو در فارکس این امکان را برای شما فراهم می آورد.

بروکرهای ECN Forex به معامله گران اجازه دسترسی مستقیم به بازار را می دهند، ECN که مخفف Electronic Communication Network (شبکه ارتباطات الکترونیکی) است، سیستمی برای پردازش اوردر به منظور حذف هر نوع واسطه ی اضافی به هنگام انجام معاملات در بازار Forex بکار گرفته می شود. بروکرهای ECN با گرد آوری مظنه از شرکت کنندگان مختلف نظیر دیگر تجار، کارگزاران و ارائه دهندگان نقدینگی (مانند بانک های بزرگ) همیشه بهترین قیمت خرید و فروش را به مشتریان خود ارائه می دهند.

حساب ECN Zero حسابی است که بازرگانان از طریق آن می توانند از مزیت کامل داد و ستد با حساب سنتی منهای کمیسیون هایی که معمولاً کسر می شود، برخوردار شوند.

حساب های نوع NDD به دلیل استفاده از تکنولوژی STP سرعت بالایی در اجرای معاملات داشته و معاملات بدون ریکوت (نرخ مظنه مجدد) صورت می پذیرد.
در حساب NDD باز کردن معامله سریع بوده، همچنین دستور بستن معامله نیز سریع اجرا می شود و به همین دلیل این نوع حساب مناسب اسکالپرها می باشد.
حساب های نوع NDD به خصوص در زمان اعلام اخبار تأثیرگذار بر قیمت های بازار از مزایای بسیاری برخوردار است. هزینه معاملات در حساب های NDD پایین می باشد و این هزینه شامل یک اسپرد ناچیز به علاوه یک کمیسیون ناچیز که جمع این دو مقدار در مجموع در مقایسه با سایر حساب ها به مراتب میزان پایین تری است.

از دیگر انواع حساب در کارگزاری ها حساب واقعی استاندارد است که در این حساب تریدر باید طبق تعیین بروکر مبلغی را به عنوان سپرده معاملاتی به بانک مورد تایید کارگزاری واریز کند و از این طریق وارد معاملات فارکس به صورت واقعی شود. با استفاده از این نوع حساب ها تریدر می ‌تواند به مبادله انواع دارایی ها و ارزهای موجود در فارکس بپردازد و در نتیجه هر سود و زیانی که به دست آمد متوجه تریدر خواهد بود.

در این نوع حساب ها میزان کمیسیون و ضریب اهرمی که از سوی بروکر ارائه می شود از اهمیت زیادی برخوردار است. این حساب مناسب افرادیست که قصد دارند تا با سرمایه ی حداقل 100 دلاری (و یا معادل آن) وارد بازارهای جهانی شده و نه تنها به معامله‌ جفت ارزها بپردازند، بلکه بتوانند دارایی های متعددی از جمله سهام 5 شرکت معتبر و به نام دنیا را خرید و فروش کنند.

حساب پم PAMM یک امکان نسبتا جدید و فوق العاده برای کسانی که متمایل به برخورداری از سود معاملات در بازار معاملات آنلاین است. این امکان از یک سو برای سرمایه گذارانی که وقت یا دانش کافی برای معاملات ندارند مفید می باشد و از سوی دیگر امکان برخورداری بیشتر از سود برای معامله گران با تجربه ی بازار را فراهم می کند. در واقع از طریق سرویس حساب های PAMM سرمایه گذاران و مدیران حساب های معاملاتی به هم متصل می شوند.
سرمایه گذاران از دانش تریدری مدیران حساب ها بهره مند شده و سود می برند و مدیران حساب های معاملاتی نیز همزمان با مدیریت حساب خود از انجام معامله روی حساب های معاملاتی سرمایه گذاران به صورت اتوماتیک در سود با آنها شریک خواهند شد.

جفت ارز ها در بازار فارکس

وقتی شما می خواهید در بازار فارکس ارزی را مبادله کنید، در حقیقت دارید یک ارز را در برابر ارز دیگری مقایسه می کنید.
مثلا یورو را در برابر دلار مقایسه می کنید. EUR/USD==1.13 یعنی به ازای هر یک یورو ما یک دلار و سیزده سنت دریافت می کنیم. یا مثلاً GBP/USD==1.30 به این معناست که هر یک پوند برابر یک دلار و سی سنت است. همیشه ارز اول ارز پایه و ارز دوم ارز متقابل است . یا به عبارتی دیگر ارز اول Base currency و ارز دوم quote currency هست.

 • جفت ارزهای اصلی (Majors)
 • جفت ارزهای فرعی یا کراس (Minors)
 • جفت ارزهای نو ظهور، ناشناس یا اگزوتیک ها (Exotic)

جفت ارزهایی مانند EUR/GBP، EUR/CHF، GPB/JPY و … که دلار آمریکا در آن نیست اما حاصل برابری ارزهای بزرگ دنیا هستند جفت ارز کراس می گویند. مهم ترین جفت ارز کراس جفت ارز EUR/GBP است که بسیار نقش مهم و حیاتی را در بازار اقتصاد دنیا ایفا می کند.

در بازار فارکس همواره ارزها به صورت جفت ارز معامله می شوند مثل EUR/USD که در آن ارز اول (سمت چپ) را ارز پایه و ارز دوم (سمت راست) را ارز متقابل می نامند و معامله خرید یک جفت ارز، همواره به معنی خرید ارز پایه و فروش ارز متقابل بوده و معامله فروش یک جفت ارز نیز همواره به معنی فروش ارز پایه و خرید ارز متقابل است.
باید بدانیم که جفت ارزها در بازار فارکس یک نرخ برابری دارند که این نرخ معمولا” تا ۵ رقم بعد از اعشار نیز معنادار است و بدین معناست که مثلا” در معامله خرید EUR/USD برای خرید هر یورو باید چه میزان دلار بدهیم و در معامله فروش EUR/USD برای فروش هر یورو باید چه میزان دلار بگیریم.

جفت ارزهای اصلی یا ماژور بازار فارکس (Major Pairs) جفت ارزهایی هستند که نزدیک به ۸۵ درصد حجم روزانه معاملات فارکس را به خود اختصاص داده و یک طرف آن به دلیل نقش دلار آمریکا به عنوان ارز پشتوانه سایر ارزهای دنیا، همواره دلار آمریکا است.

EURUSD ، GBPUSD ، AUDUSD ، NZDUSD ، USDJPY ، USDCAD ، USDCHF
جفت ارزهای فرعی (مینور) در بازار فارکس

EURCHF ، EURGBP ، AUDNZD ، AUDJPY ، EURCAD ، GBPCAD ، GBPAUD ، EURAUD ، EURJPY ، GBPJPY ، GBPCHF ، GBPNZD ، NZDCAD ، NZDJPY ، NZDJPY ، NZDCHF

جفت ارز های اگزوتیک، جفت ارزهایی هستند که در بازار فارکس معاملات کمتری در آنها صورت می گیرد و جفت ارزهای حائز اهمیتی نیستند. در دنیای اقتصاد، به جفت ارزهای فرعی نیز معروف هستند. برابری ارزهایی مانند روبل، کرن، روپیه، دینار، لیر، پزو و … با دلار آمریکا جفت ارزهای فرعی و یا نوظهور را تشکیل می دهند که آنچنان حجم زیادی را در بازار جهانی ندارند.

EURTRY ، USDHKD ، JPYNOK ، AUDMXN ، GBPZAR ، NZDSGD