محاسبه آنلاین سود مرکب

در این مقاله قصد داریم تا در مورد جادوی سود مرکب و دلیل اهمیت آن در افزایش دارایی شما صحبت کنیم. در واقع، منظور از سود یا بهره مرکب سود حاصل از سودهای قبلی است. سود مرکب، سود پس انداز است که هم بر اساس سرمایه اولیه و هم بر اساس سود انباشته دوره‌های قبلی محاسبه می‌شود.

اعتقاد بر این است که “سود بر سود” یا قدرت سود مرکب از ایتالیا در قرن هفدهم سرچشمه گرفته است. سود یا بهره مرکب باعث می‌شود تا مبلغی سریعتر از سود ساده که فقط بر روی سرمایه اصلی محاسبه می‌شود، رشد کند.

استفاده از سود مرکب باعث می‌شود تا پول ما با نرخی شتابان افزایش یابد و هر چه تعداد دوره‌های مرکب سازی بیشتر باشد، بهره مرکب بیشتر خواهد بود.

برای اطلاع از بونوس های ویژه ی بروکر پی سی ام کلیک کنید!

محاسبه سود مرکببرای درک بهتر این مفهوم، فرض کنید که ما پولی را در بازاری مالی، سرمایه‌گذاری کرده‌ایم و در هر ماه، 20 درصد سود از آن به دست می‌آوریم. حال، ما دو راه پیش رو داریم. می‌توانیم سود به دست آمده را به صورت کامل برداشت کنیم یا آن را به اصل سرمایه اولیه اضافه کنیم. حال، اتفاقی که می‌افتد این است که از ماه بعد، سود سرمایه اولیه را به همراه سود ماه اول دریافت خواهیم کرد.

برای مثال، تصور کنید معامله‌گری 1000 دلار در بازار سرمایه گذاری کرده است و مطابق با هدف و محاسباتی که انجام داده است، در هر ماه، 30 درصد از این بازار سود به دست می‌آورد. پس از یک ماه معاملاتی، سرمایه این معامله‌گر 300 دلار افزایش می‌یابد و به 1300 دلار می‌رسد. این فرد سود خود را برداشت نمی‌کند و ماه بعد، 390 دلار سود به دست می‌آورد و به این ترتیب، سرمایه او در مقایسه با روز اول، 690 دلار افزایش می‌یابد.

در صورتی که این معامله‌گر سود حاصل از ماه اول را برداشت می‌کرد، تمام سودی که بعد از دو ماه از بازار به دست می‌آورد، 600 دلار می‌شد. پس این اختلاف ۹۰ دلاری سود حاصل از مرکب شدن سود است. اگر این محاسبات را برای چندین ماه پس از آن ادامه دهید، به ارقام قابل‌توجه‌تری دست خواهید یافت.

پی سی ام بروکرز

شرایط استفاده از سود مرکب در فارکس

برای بهره بردن از مزایای سود مرکب در فارکس، لازم است استراتژی معاملاتی خود را به درستی انتخاب کرده باشیم که درصد بیشتری از معاملاتی که در بازار فارکس انجام می‌دهیم، به حد سود برخورد کند. به عبارت دیگر، وین ریت (Win Rate) باید به سطح سوددهی دائمی و پایدار رسیده باشد. در این میان، مبلغ سودی که به دست آورده‌ایم، مهم نیست بلکه میزان پیپ اهمیت دارد.

اگر به سطحی رسیده باشیم که برای مثال، هر روز 30 پیپ سود می‌کنیم یا مثلا، در پایان هر هفته یا هر ماه، همیشه از نظر میزان پیپ، سود به دست آوریم، حتی اگر این میزان پیپ سود دلاری کمی برای ما حاصل کرده باشد، شرایط استفاده از سود یا بهره مرکب را به دست آورده‌ایم. دلیل تاکید ما به در نظر گرفتن پیپ این است که بعضی از معامله‌گران زمانی که ضرر می‌کنند، حجم معاملات خود را افزایش می‌دهند و می‌خواهند به این وسیله، ضرر قبلی خود را جبران کنند.

صرف نظر از درست و غلط بودن این کار، باید بدانیم که اگر با استفاده از چنین روشی معامله می‌کنید، قادر نخواهید بود که از سود مرکب استفاده کنید. زمانی قادر به استفاده از این سود خواهیم بود که تمام معاملات ما حجم ثابتی داشته باشد و در نهایت، آخر هفته سودآور باشند.

سود مرکب چگونه محاسبه می‌شود؟
پی سی ام بروکرز

سود مرکب چگونه محاسبه می‌شود؟

محاسبه سود یا بهره مرکب (Compound Interest) با استفاده از دو فرمول زیر انجام می‌شود:

  1. فرمول Compound Interest (CI) که سود خالص حاصله بدون احتساب سرمایه اولیه را به ما می‌دهد:

  1. فرمول Amount (A) که سود خالص حاصله به علاوه سرمایه اولیه را به ما نشان می‌دهد که حاصل آن سرمایه نهایی پس از طی دوره‌های زمانی و به دست آوردن سود مرکب است:

در فرمول‌های فوق:

P: سرمایه اولیه (Principal) یا همان مبلغی که سرمایه‌گذاری خود را با آن شروع کرده‌ایم

i: میزان درصد سود یا بهره بازگشتی در هر دوره (مثلا روزی 4 درصد یا ماهانه 16 درصد)

n: تعداد دوره

CI: سود حال حاصل از سرمایه‌گذاری بدون احتساب سرمایه اولیه

A: سرمایه نهایی یا میزان برداشت بعد از سرمایه‌گذاری

مثالی برای نشان دادن نحوه محاسبه سود مرکب
پی سی ام بروکرز

مثالی برای نشان دادن نحوه محاسبه سود مرکب

میانگین سود هفتگی که معامله‌گری در بازار فارکس به دست می‌آورد، 10 درصد است. در صورتی که سرمایه اولیه این معامله‌گر 1000 دلار باشد، سرمایه او پس از 12 هفته چه میزان بوده و چقدر سود به دست می‌آورد؟

  • سرمایه اولیه (P): 1000 دلار
  • درصد میزان سود (i): 10 درصد
  • تعداد دوره (n): 12 هفته

برای به دست آوردن میزان سرمایه نهایی پس از 12 هفته، بر اساس فرمول 2 عمل می‌کنیم:

A = 1000(1 + 0.1)12 → 1000 × 1.112 → A = 3138.43 $

برای به دست آوردن میزان سود در پایان 12 هفته، کافی است سرمایه اولیه را از سرمایه نهایی کم کنیم:

CI = A – P → 3138.43 – 1000 = 2138.43 $

پی سی ام بروکرز

دلیل اهمیت سود مرکب چیست ؟

استفاده از سود مرکب می‌تواند سرمایه ما را تا چند برابر افزایش دهد. لازم به ذکر است که تنها در صورتی قادر هستیم تا از طریق این سود، میزان سرمایه خود را افزایش دهیم که از درآمد پایداری برخوردار باشیم. به بیان دیگر، اگر درآمدی مقطعی و کوتاه‌مدت داشته باشیم، سود مرکب برای ما حاصل نخواهد شد.

نکته اصلی برای بهره بردن از این سود این است که ما باید اصل و سود اولیه پول خود را حفظ کنیم و اجازه دهیم تا جایی که ممکن است، رشد کند.

چگونه با سود مرکب سرمایه خود را افزایش دهیم؟
پی سی ام بروکرز

چگونه با سود مرکب سرمایه خود را افزایش دهیم؟

برای این که بتوانیم از سود مرکب بهره‌مند شویم، ابتدا لازم است تا تعریف مشخصی از مفهوم دارایی داشته باشیم. منظور از دارایی هر چیزی است که از ارزش مادی برخوردار بوده و با پول قابل معامله و ارزش‌گذاری باشد. برای بهره بردن از سود مرکب، تنها می‌توانیم از چنین دارایی‌هایی استفاده کنیم.

سود یا بهره مرکب یکی از ساده‌ترین راهکارهایی است که به ما کمک می‌کند تا از سرمایه خود بهره بیشتری ببریم. در واقع می‌توانیم با استفاده از سرمایه کم و قرار دادن آن در مسیر درست، اندوخته خود را تا چند برابر افزایش دهیم. یکی از راه‌هایی که می‌تواند ما را به این هدف برساند، خرید اوراق بهادار و فعالیت در بازار سرمایه است.

بانک‌ها بر اساس سود مرکب به مشتریان خود سود پرداخت نمی‌کنند. چون در صورت استفاده از چنین سیستمی، به سرعت ورشکسته می‌شوند. به همین دلیل، با اندوختن سرمایه در بانک‌ها، نمی‌توانیم به سود مرکب دست یابیم. اما اگر از دانش و تخصص کافی برخوردار باشیم، قادر خواهیم بود با سرمایه‌گذاری و خرید و فروش اوراق و سهام خود در زمانی مشخص، به سود مرکب دست یابیم. برای رسیدن به این هدف، لازم است تا پس از هر بار به دست آوردن سود در فروش سهام خود، با مبلغ حاصل از آن دوباره سهام بخریم و آن را به اصل سرمایه اولیه خود اضافه کنیم.

به گفته آلبرت انیشتین، سود مرکب بزرگ‌ترین کشف ریاضی برای همه دورا‌ن‌ها خواهد بود. بهترین تشبیهی که می‌توان برای بهره مرکب بیان کرد، شباهت آن به کاشت درخت است. درست مانند درخت که هر چه بیشتر از آن نگهداری کنیم، بارورتر می‌شود، هر چه مدت ‌زمان بیشتری را صرف سرمایه‌گذاری کنیم، در نهایت، ثروت بیشتری را به دست خواهیم آورد.

سخن پایانی

سود یا بهره مرکب مفهومی هیجان‌انگیز در میان تریدرهای فعال در بازارهای مالی، نظیر بازار فارکس است، به خصوص زمانی که آن را روی کاغذ بررسی و محاسبه می‌کنیم. لازم است حتما از یک برنامه مدیریت سرمایه قوی استفاده کنیم تا بتوانیم برنامه‌ریزی درستی برای به دست آوردن سود مرکب داشته باشیم. پس زمانی که هنوز تجربه کافی به دست نیاورده و تریدری تازه‌کار هستیم، نباید برای به دست آوردن سود مرکب وسوسه شویم. تریدرهایی می‌توانند از این سود بهره ببرند که درصد بیشتری از معاملاتی که در طول سال در بازار فارکس انجام می‌دهند، به حد سود برخورد کند.